Wskazówki dla kupujących w sieci

zakladanie sklepu online

Dziś praktycznie wszędzie mamy dostęp do Internetu i korzystamy z niego w różnorodny sposób. Nie tylko spędzamy czas na portalach społecznościowych czy odbieraniu maili, ale także robiąc zakupy. Kupowanie w sieci ma wiele zalet – m.in. nie musimy wychodzić z domu, a geis lub inne firmy dostarczają nam przesyłkę pod same drzwi. Warto jednak pamiętać o kilku wskazówkach, aby w Internecie kupować bezpiecznie i rozsądnie.

W jakich sklepach internetowych najlepiej robić zakupy?

Decydując się na zakupy w sieci powinniśmy wybierać wyłącznie zaufane sklepy, dzięki czemu nie staniemy się ofiarą oszustwa. O wiarygodności mówi przede wszystkim domena. Te dobrze prosperujące i zaufane sklepy zazwyczaj funkcjonują pod domeną „.pl” lub „.com”. Poza tym warto zawsze korzystać z portali, gdzie konsumenci sami wyrażają opinie na temat danego sklepu. Na ich podstawie możemy wywnioskować, czy robiąc zakupy w tym miejscu rzeczywiście możemy zachować odpowiedni poziom bezpieczeństwa i czy towar zawsze trafia do adresata.

Każdy rzetelny sklep internetowy musi mieć swój regulamin oraz politykę prywatności. Te dokumenty mówią o dokładnym funkcjonowaniu sklepu, a także o sposobie traktowania danych, które przekazujemy w czasie robienia zakupów. Poza tym na stronie internetowej powinny być podane podstawowe dane, takie jak  pełna nazwa firmy, adres jej siedziby, numer NIP oraz Regon. Możemy je zwykle znaleźć w zakładce „dane kontaktowe”.

W tym dziale  W jaki sposób organizować przestrzeń w biurze?

Jak bezpiecznie płacić za zakupy?

Wiele osób nie chce robić zakupów w Internecie w obawie o swoje konto oraz karty płatnicze. Wbrew pozorom, płatności w sieci nie są tak niebezpieczne – o ile wybrany przez nas sklep zastosuje odpowiednie zabezpieczenia. Jednym z nich jest certyfikat bezpieczeństwa SSL. Jeśli strona posiada taki certyfikat, jej adres rozpoczyna się od „https:” a nie „http:”. Szanujące się sklepy internetowe dbają o to, aby mieć taki certyfikat, dzięki czemu klienci są bezpiecznie kierowani na stronę swojego banku, a dane dotyczące ich płatności nie są dla nikogo widoczne.

Ciekawą alternatywą mogą być tzw. karty wirtualne. Nie można z ich pomocą wypłacić pieniędzy z bankomatu ani zapłacić nimi w sklepie stacjonarnym – stworzono je po to, aby móc płacić bezpiecznie za swoje zakupy w Internecie. W ich przypadku nie trzeba podawać numeru PIN ani innych poufnych danych. To swego rodzaju internetowe konto, na które wpłacamy określoną przez siebie kwotę, a następnie opłacamy dzięki niej swoje zakupy, bez konieczności podawania danych z realnej karty płatniczej.

Jak zadbać o swoje prawa?

Nie możemy zapominać, że jako e-konsumenci mamy swoje prawa, których warto się domagać. Po pierwsze, w większości przypadków mamy prawo do odstąpienia od umowy zakupu w ciągu 10 dni. Jeśli będziemy do tego zmuszeniu, wystarczy złożyć pisemne oświadczenie o odstąpieniu od zawartej umowy i przesłać je pocztą na adres firmy, w której zrobiliśmy zakupy. Zwykle sprzedawca jest zobowiązany do zwrotu kwoty zakupów, o ile nie są to produkty spożywcze ani podobne przedmioty, traktowane w ten sam sposób przez prawo.

W tym dziale  Jak wzmocnić paznokcie?

Zawsze warto przed zrobieniem zakupów zapoznać się z regulaminem sklepu, gdzie uwzględniane są takie kwestie jak opcje przesyłki, czas przygotowania zamówienia czy zwrotu towaru. Powinniśmy unikać sklepów, które chcą obciążać klienta ryzykiem uszkodzenia lub utraty przesyłki podczas transportu. To Poczta Polska, kurier Geis lub innej firmy powinni odpowiadać za stan towaru przed sklepem, a nie my.

Add Comment

Required fields are marked *. Your email address will not be published.