ABC kart płatniczych

Credit card

Kart płatnicze niemal zdominowały rynek finansowy jako jeden z podstawowych sposobów płatności za towary i usługi, nie tylko w sklepach stacjonarnych, ale również w sklepach internetowych. Czym się one dokładnie charakteryzują?

 

Karty jako usługi finansowe

Banki doskonale zdają sobie sprawę z potencjału jakie mają karty płatnicze. Obecnie możemy wybierać w szerokim wachlarzu rodzajów kart, z czego najbardziej popularnymi kartami w Polsce są:

  1. Karty płatnicze, które są najpowszechniejszą formą kart, oferowanych przez banki. Korzystanie z nich nie powoduje powstania żadnego zobowiązania wobec banku, gdyż pieniądze za dokonaną transakcję są pobierane z własnych środków dostępnych na rachunku banku.
  2. Karty debetowe są rozszerzeniem kart płatniczych o możliwość dokonania transakcji powyżej środków na koncie. Powoduje to powstanie salda ujemnego na koncie, a każda wpłata powoduje jego umniejszenie. W zależności od polityki banku, aby uzyskać taką kartę należy złożyć wniosek w placówce banku, a czasami wystarczy samo założenie konta ROR.
  3. Karty kredytowe, które są tak naprawdę kredytem gotówkowym bez harmonogramu spłaty. Na karcie udostępniona jest linia kredytowa, z której posiadacz w każdej chwili może skorzystać. Wymagana jest jedynie spłata przynajmniej 5% zadłużenia każdego miesiąca. Wpłaconą kwotę można ponownie wykorzystać.
  4. Karty bezstykowe obsługują technologię płatności zbliżeniowych, którą można spotkać w kartach płatniczych, debetowych i kredytowych, a także telefonach. Pozwalają one na płacenie za pomocą zbliżenia karty do terminala płatniczego bez konieczności umieszczenia jej w środku i podania pinu. Skraca to tym samym czas potrzebny na zapłacenie za towary lub usługi. Są one przede wszystkim popularne w Polsce, za granicą rzadziej spotykane.
  5. Wirtualne karty płatnicze pozwalają na płatność w Internecie tam, gdzie wymagana jest karta kredytowa. Po uruchomieniu tego typu karty otrzymuje się jej numer, datę ważności oraz kod bezpieczeństwa CCV. Następnie należy zasilić ją o odpowiednią kwotę, aby móc bez obaw dokonywać zakupów w sieci. Działaniem przypomina ona karty przedpłacone, jednak jest ona imienna i nie otrzymuj się jej fizycznie oraz jest równoważna w sklepach jak karta kredytowa.
  6. Karty przedpłacone to różnego rodzaju karty podarunkowe lub inne podobne karty, które wymagają w pierwszej kolejności zasilenia pieniędzy, aby móc z niej korzystać. Płatność odbywa się na tej samej zasadzie co innymi kartami, jednak tylko do wysokości stanu jej salda, podobnie jak w kartach wirtualnych. Często można ją otrzymać od pracodawcy jako np. bon na święta. Mogą być ograniczone tylko do wybranych restauracji lub nie mieć żadnych ograniczeń co do sklepów. Nie musi być też imienna, występują karty przedpłacone na okaziciela. W przypadku jej zguby często przepadają wszystkie środki.
W tym dziale  Czy warto zamawiać makaron online?

 

Bezpieczeństwo z korzystania z kart płatniczych

Najbezpieczniejszymi kartami w użyciu są standardowe karty płatnicze, a następnie karty przedpłacone, gdyż nie umożliwiają na zejście poniżej salda konta. Najlepiej jednak jest posiadać drugi rachunek bankowy, na który przelewana będzie tylko potrzebna w danym momencie kwota na zakup, aby zminimalizować ryzyko wyczyszczenia konta do zera w przypadku kradzieży lub zgubienia karty.

 

Add Comment

Required fields are marked *. Your email address will not be published.