Nie każdy właściciel firmy ma potrzeby transportowe wymagające zastosowania 30-tonowych naczep. Jak się okazuje, pewne przedsiębiorstwa wysyłają jedynie parę palet bądź mają odbiorców, którzy są rozproszeni po całej Polsce. W takiej sytuacji zastosowanie transportu całopojazdowego nie jest opłacalnym rozwiązaniem. O wiele lepiej sprawdzają się przesyłki drobnicowe.
Co warto wiedzieć o transporcie drobnicowym?
Warto na samym początku zauważyć, że transport drobnicowy to przewóz ładunków o małych gabarytach, które są zróżnicowane kształtem oraz opakowaniami. Co więcej, mają relatywnie niewielką masę. Takimi ładunkami często nie można wypełnić całego pojazdu dostawczego bądź kontenera. Dlatego w punktach przeładunkowych łączy się je w jeden transport. Wtedy auto liniowe jest już w całości wypełnione ładunkami drobnicowymi. Trzeba wiedzieć o tym, że charakterystyczną cechą transportu drobnicowego jest przede wszystkim rozproszenie nadawców, a ponadto odbiorców przesyłek. Do tego dolicza się również większą komplikację w organizowaniu transportu i dłuższy czas transportu spowodowany dodatkowymi operacjami, które muszą zostać przeprowadzone, aby tego typu transport był opłacalny i możliwy do wykonania. Warto zauważyć, że cechą ładunku drobnicowego jest mała masa jednostkowa pojedynczej przesyłki, różnorodność opakowań, a ponadto konsolidacja przesyłek. Co więcej, mowa tu o różnych kształtach towarów oraz rozliczeniu paczek na podstawie wagi oraz wielkości towaru. Przesyłka drobnicowa wyróżnia się też mniejszym kosztem transportu. Warto zauważyć, że ładunki drobnicowe można podzielić na dwa typy. Pierwszym z nich są ładunki drobnicowe z opakowaniem na przykład w klatkach, bębnach, beczkach, a ponadto workach. Nie można również zapomnieć o skrzyniach oraz kartonach. Drugim natomiast są towary bez opakowań. Analogicznie możliwe jest podzielenie przesyłki na towary na paletach, jak i bez palet.
Co trzeba wiedzieć o przesyłkach drobnicowych?
Okazuje się, że podobnie jak w przypadku wszystkich przesyłek, transport drobnicowy podlega pod ograniczenia wynikające z obecnie panującego prawa. Do tego dolicza się też samą specyfiką tego typu transportu i nierzadko odrębne przepisy dotyczące danego towaru. Trzeba zauważyć, że z transportu drobnicowego wyłączone są przesyłki, które muszą być transportowane w specjalnych warunkach. W przypadku takiego transportu nie można przewozić zwierząt, broni, żywych roślin, materiałów wybuchowych, towarów z krótkim terminem ważności, towarów ponadgabarytowych, a także papierów wartościowych. Co więcej, mowa tu o wyrobach jubilerskich, farmaceutycznych, a także o niektórych towarach niebezpiecznych. W Polsce pojawia się coraz więcej firm, które oferują transport drobnicowy. Z takiej opcji korzysta wiele przedsiębiorstw. Dzięki transportowi drobnicowemu można zaoszczędzić sporo pieniędzy, co jest bardzo istotną kwestią dla każdego przedsiębiorcy.