Czy jazda rowerem po zmierzchu jest bezpieczna? Zadbaj o swoje bezpieczeństwo

park wieczorem

Lubisz jeździć na dwóch kółkach? Jeżeli tak to na pewno nie raz chciałeś jeździć zimą i jesienią, gdy bardzo wcześnie robi się już ciemno. Oczywiście jest to możliwe po spełnieniu kilku ważnych warunków mających wpływ na komfort i bezpieczeństwo jazdy.

Najważniejszym będzie odpowiedni ubiór oraz oświetlenie rowerowe. Dzięki temu będzie się widocznym na drodze oraz nie zmarznie się, co pozwoli czerpać taką samą przyjemność z jazdy jak podczas sezonu wiosenno-letniego. Oczywiście to nie jedyne kwestie, o które trzeba zadbać. Poniżej rozwinięcie tego tematu wraz z bardziej dokładnymi informacjami.

Przygotowanie roweru do jazdy

Przede wszystkim zimą o wiele lepszym pomysłem jest jeżdżenie na rowerach crossowych, ponieważ zapewniają one lepszą przyczepność dzięki szerokim oponom dzięki czemu otrzymuje się lepszy komfort jazdy. Warto zmniejszyć ciśnienie w oponach mniej więcej o 20-25% co zapewni o wiele większą przyczepność, zwłaszcza podczas jazdy po mokrych liściach czy też śniegu.

Każdy element ruchomy należy dokładnie posmarować specjalistycznym smarem odpornym na chłód. Najważniejszymi elementami będzie oczywiście łańcuch, łożyska, hamulce. Po zakończeniu jazdy dobrze jest każde z tych wrażliwych miejsc przetrzeć odpowiednimi specyfikami zapewniającymi bezpieczeństwo. Dobrze jest zadbać także o dobre i długie błotniki, które ochronią nas podczas jazdy.

W tym dziale  Prezenty świąteczne DIY – podaruj coś wyjątkowego

Oświetlenie rowerowejazda rowerem nocą

Oświetlenie rowerowe to bardzo ważna rzecz, o którą trzeba zadbać. Jest ono niezbędne przez cały rok, jednak zimą staje się jeszcze bardziej potrzebne. Powinniśmy mieć zarówno lampę przednią jak i tylną. Im będą one mocniejsze tym lepiej dla nas. Jeśli chodzi o oświetlenie przednie to istnieje o wiele szerszy wybór. W sklepach jest bardzo wiele modeli, różniących się siła i rodzajem światła.

Na rynku istnieje bardzo wiele różnych modeli pracujących zarówno na baterie jak i ładowanych przez port USB. Lampki tego rodzaju można zarówno stosować na kasku jak i na kierownicy. Dodatkowo bardzo dobrym pomysłem jest zainwestowanie w dodatkowe elementy odblaskowe na odzieży.

Ubranie na rower

Najważniejszą kwestią ubrania jest zadbanie o jego szczelność oraz wiele warstw. Najlepszym wyborem będzie koszulka termo aktywna wyposażona w jony srebra oraz włókna polipropylenu. Dodatkowo warto posiadać koszulkę kolarską z długim rękawem, składana kamizelka w rulonik, kurtka i długie spodnie. Dodatkowo w przypadku większych mrozów warto zadbać o kominiarkę bądź też maseczkę ochronną na twarz oraz o rękawice czy też czapkę kolarską. Dzięki takiej ilości odzieży z całą pewnością łatwe będzie zachowanie odpowiedniej temperatury ciała.

W tym dziale  Szybka kolacja dla dwojga

Technika jazdy

Trzeba zadbać także o odpowiednią technikę jazdy. Podczas ruszania używać niższych biegów w celu zachowania odpowiedniej przyczepności. Jeśli nie musimy to raczej powinniśmy powstrzymać się przed używaniem tylnej przerzutki. Oczywiście hamowanie powinno być delikatniejsze, a w zakręcie nie powinniśmy zbyt mocno przechylać roweru. Najważniejsze jest po prostu zachowanie odpowiedniej ostrożności i rozwagi.

Dzięki zachowaniu tego rodzaju zasad na pewno bez problemów każdemu uda się czerpać radość z jazdy, nawet w trudnych zimowych warunkach.

 

Add Comment

Required fields are marked *. Your email address will not be published.