Czym jest przeprost kolan?

Przeprost kolan

Przeprost kolana to dolegliwość, która występuje dosyć często. Warto mieć na uwadze, że polega na zwiększonej elastyczności skóry oraz stawów. Upośledzenie prawidłowego przebiegu procesu gojenia ran i zazwyczaj objawem współistniejącym. W tym artykule wyjaśnimy, jak powstaje przeprost kolana, a także podpowiemy, co można z tym zrobić.

Co to jest przeprost kolan?

Przeprost może się wykształcić na skutek urazu mechanicznego lub wynikać z predyspozycji genetycznych. Może to być również konsekwencja choroby, np. zespołu Ethlersa-Danlosa lub Marfana. Przeprost kolana cechuje się nadmierną elastycznością stawu kolanowego. Oznacza to, że znacznej zmianie ulega zakresu ruchu stawu kolanowego i można nim poruszać poza jego naturalną płaszczyzną ruchu. Do tego mogą pojawiać się krwiaki, a także wysięk w obrębie stawu kolanowego. Czasami niestety okazuje się, że przeprost kolana dotyczy zespołu Ethlersa-Danlosa. Tego typu schorzenie ma oczywiście genetyczne podłoże. Skutkiem choroby jest nieprawidłowa synteza tkanki łącznej. Przez to znacznemu zwiększeniu ulega ruchomość stawów, a to umożliwia wykonywanie ruchów w innych osiach niż fizjologiczne. Zmiany w obrębie narządów wewnętrznych również mogą być symptomem zespołu Ehlersa-Danlosa. Mogą to być defekty naczyń krwionośnych, odwarstwienie siatkówki lub przerwanie ciągłości jelit. Do tego może też wystąpić płaskostopie, skolioza oraz zwinięcia stawów. Pacjenci, którzy cierpią na przeprost kolana zazwyczaj nie odczuwają, kiedy dochodzi do patologicznego zgięcia stawu. Gdy zauważysz u siebie przeprost, to powinieneś jak najszybciej zgłosić się do fizjoterapeuty.

W tym dziale  Rodzaje makaronów

Jak leczyć przeprost kolan?

Najlepiej korzystać z usług sprawdzonych i renomowanych fizjoterapeutów, którzy wiele lat działają na rynku i cieszą się naprawdę pozytywną opinią. Zaniedbania, do których doszło w okresie dzieciństwa mogą być przyczyną przeprostu kolana. Wynika to z faktu, że dzieci naturalnie mają tendencje do niewłaściwego układania nóg podczas biegania, chodzenia lub siedzenia. Wady rozwojowego kręgosłupa mogą być bezpośrednim skutkiem takich czynności. Z predyspozycji genetycznych również może wynikać ta dolegliwość. Przeprost może być też wywołany złymi nawykami i nieprawidłową postawą ciała. Może to być trzymanie laptopa na nogach lub wypychanie stawów kolanowych do tyłu. Hipermobilność, czyli zwiększona ruchomość stawu kolanowego też może być przyczyną. Jeśli zauważysz przeprost kolana u dziecka to musisz działać bardzo szybko. W przeciwnym wypadku może wykształcić się tak zwana koślawość kolan, czyli ustawienie nóg do środka i patologiczne wygięcie stawów kolanowych. Wówczas jak najszybciej powinna zostać rozpoczęta fizjoterapia. Pomaga ona wzmocnić mięśnie i je zregenerować. Dzięki temu możliwe jest utrzymanie stawu kolanowego we właściwej płaszczyźnie. Z urazu też może wynikać przeprost kolana. Czasami niezbędne jest przeprowadzenie operacji chirurgicznej i unieruchomienie stawu kolanowego.

W tym dziale  Sprawdzone sposoby na biegunkę