Czym jest transport intermodalny?

magazyn pełen towarów do transportu

Towary można przewozić, wykorzystując różne rodzaje transportu. Zmniejsza to koszty oraz emisję CO2. Warto wiedzieć, na czym polega transport intermodalny, jak można go wprowadzić i czy jest opłacalny.

Co to jest transport intermodalny?

Jak wiadomo, wielu przedsiębiorców dalej uważa, że transport przy wykorzystaniu wielu środków transportu jest nieopłacalny lub też problematyczny. Według wielu najłatwiej jest zapakować towar np. na ciężarówkę i wysłać kierowcę z towarem wprost do celu. Transport intermodalny to nic innego jak przewóz ładunków przy wykorzystaniu wielu środków transportu, przy jednoczesnym wykorzystaniu jednej jednostki ładunkowe. Jakie są zalety takiego transportu? Intermodalny przewóz towarów niesie za sobą wiele korzyści, spośród których najważniejszą jest oczywiście to, że jest bardziej ekologiczny, ponieważ w ten sposób do atmosfery dostaje się mniej CO2. Z perspektywy firmy ważne jest to, że intermodalny transport wpływa na konkurencję, ponieważ na niektórych kierunkach redukuje się koszty nawet o połowę.

Co ważne, jest to metoda na przewiezienie ciężkiego transportu, ponieważ można załadować nawet 26 ton w jednym kontenerze. Taka metoda nie ma również wpływu na sezonowość, ponieważ transport intermodalny (https://www.rhenus.com/pl/pl/know-how-blog/transport-multimodalny-na-czym-on-polega-odkryj-jego-najwieksze-zalety/) może trwać cały rok.

W tym dziale  Co to jest przesyłka drobnicowa?

Ponadczasowość transportu intermodalnego

Eksperci chwalą tego typu rozwiązanie za to, że zmniejsza się w ten sposób ryzyko kradzieży czy też włamania do przestrzeni ładunkowej. Warto pamiętać, że transport intermodalny wiąże się z tym, że trzeba być uzależnionym od rozkładu lub liczby rejsów u armatorów. Wpływ na to ma również częstotliwość przejazdów pociągów, na które ładuje się towary. Niestety czas tranzytu również może być dłuższy, ponieważ taka jest specyfika operacji transportowych w terminalach i portach. Dodatkowo nie można zagwarantować pełnego monitorowania towarów.
Transport intermodalny cechuje się przede wszystkim redukcją CO2. Jest to bardzo nowoczesny i lubiany trend, na co wpływ ma głównie pogarszający się stan środowiska naturalnego. Jak wiadomo, branża transportowa ma duży wpływ na środowisko naturalne, z tego też powodu intermodalny sposób transportu staje się obecnie standardem w krajach Europy Zachodniej. Co ważne, Unia Europejska zaleca tego typu rozwiązania, po to by transport stał się bardziej ekologiczny. Ma to pozytywny wpływ na czystość środowiska i zdrowie mieszkańców.

Wybierając firmę, która organizuje i planuje transport intermodalny, warto wybrać taką, która ma ugruntowaną pozycję na rynku międzynarodowym, ponieważ gwarantuje to pewność, że wszystko zostanie odpowiednio zaplanowane. Transport intermodalny to przyszłość transportu na całym świecie, szczególnie, teraz gdy ceny paliw, którymi przecież napędzane są ciężarówki, regularnie rosną w górę. Pozytywny wpływ na środowisko to największy atut tego typu organizacji transportu. Warto podążać za najnowszymi rozwiązaniami w dziedzinie transportu.

W tym dziale  Jak skutecznie pozycjonować sklep internetowy?

Add Comment

Required fields are marked *. Your email address will not be published.