Dlaczego warto jeść wołowinę?

Odpowiednia dieta pozytywnie wpływ na nasze zdrowie, o czym niestety często zapominamy. Warto jeść mięso, które zawiera wiele cennych witamin i mikroelementów. Szczególnie zdrowa jest wołowina. Jakie wartości odżywcze zawiera?

Dlaczego warto jeść wołowinę?

Dobra jakościowo wołowina dostarcza dużo aminokwasów egzogennych, zwłaszcza szczególnie cennej dla mięśni leucyny. Ponadto, zawiera kreatynę, czyli najsilniejszą znaną substancję anaboliczną stosowaną w legalnym wspomaganiu wysiłku. Wołowina bez kościNie bez znaczenia jest także obecność sprzężonych dienów kwasu linolowego (CLA), których spożycie może chronić przed przyrostem tkanki tłuszczowej podczas przyjmowania nadprogramowej dawki kalorii. Wysoka zawartość witamin z grupy B, zwłaszcza witaminy B12 ułatwia pokrycie zwiększonego zapotrzebowania na te składniki pokarmowe, a cholina i betaina wpływają korzystnie na gospodarkę lipidową i usprawniają pracę wątroby. Chuda wołowina jest kluczowym elementem budowania masy mięśniowej, co jest szczególnie ważne dla osób wyczynowo uprawiających sport. Jeden średni kawałek wołowiny bez kości zawiera około 52 gramy białka, 6 gramów tłuszczu i tylko 265 kalorii. Czerwone mięso zawiera także niacynę, która wpływa na zdrowie naczyń krwionośnych i zwiększa poziom HDL, czyli tak zwanego dobrego cholesterolu. Wołowina jest również doskonałym źródłem żelazo, które jest ważnym składnikiem, gdyż pomaga dostarczać tlen do komórek ciała.

W tym dziale  Jak wybrać najlepsze owoce i warzywa?

Jak wybrać najlepszą wołowinę? Jak ją przygotować?

Najlepszym rodzajem wołowiny jest polędwica. Możemy kupować także udziec, rostbef, antrykot lub rozbratel. Najlepiej kupować i przygotowywać mięso pochodzące od krów wypasanych trawą. Trzeba wykazać się pewną inicjatywą, by taki produkt zdobyć, ale nie jest to niemożliwe. Ponadto, takie mięso będzie droższe niż tusza wołowa od krów z chowu przemysłowego. Dobrze przygotowaną wołowinę można jeść codziennie, ale warto zachować różnorodność diety, wprowadzając do niej także inne rodzaje mięsa, ryby i dania z jaj i nabiału. Mięso wołowe jest stosunkowo drogie, więc warto kupować je wtedy, gdy sprzedawca obniży jego cenę. Każdy sklep, nawet osiedlowy, ma tygodniowe promocje na różnego rodzaju mięsa. Warto kupić więcej mięsa, a część można zamrozić. Najlepiej jeść wołowiną gotowaną, duszoną lub pieczoną w folii oraz podawaną na surowo (tatar). Mięso można także krótko smażyć na dobrej jakości tłuszczu o wysokiej stabilności termicznej (np. olej koksowy, masło klarowane).

Wołowina jest smaczna i odżywcza, więc powinny ją włączyć do swojego jadłospisu osoby, którym zależy na zdrowiu i ładnej sylwetce.

Add Comment

Required fields are marked *. Your email address will not be published.