Firma kurierska czy poczta? Co wybrać?

kurier pozuje do zdjęcia z paczkami

Podczas robienia zakupów internetowych należy zwracać uwagę na olbrzymią ilość spraw i zagadnień. Zwrócić trzeba uwagę przykładowo na to, w jaki sposób chce się otrzymać przesyłkę. W takim wypadku najczęściej ma się do czynienia albo z dostawą za pośrednictwem poczty, albo też wybrać można przesyłkę kurierską. Zanim dokona się w tym zakresie wyboru, warto dowiedzieć się, czym się obie te formy wysyłek pomiędzy sobą różnią. Jakie są więc wady i zalety i którą powinno się wybrać?

Charakterystyka wysyłki pocztowej

Nie da się ukryć, że wysyłki pocztowe cieszą się bardzo dużą popularnością, która wynika przede wszystkim z ceny. Najprostsze i najmniejsze paczki można wysłać dosłownie za kilka złotych, co jest właściwie bezkonkurencyjną ofertą, ponieważ za przesyłki kurierskie często trzeba zapłacić nawet kilkadziesiąt złotych.

Rzecz jasna to nie jedyna zaleta, którą charakteryzują się takie przesyłki. Oprócz tego wymienić tu jeszcze trzeba to, że przesyłka pocztowa dotrze dosłownie pod każdy adres. Nadal niestety zdarzają się takie miejsca, do których kurierzy z różnych powodów nie są w stanie dojechać. Inaczej jest jednak z listonoszem, który ma obowiązek dostarczyć pocztę pod każdy adres. Niezwykle ważną sprawą jest również to, że przesyłki pocztowe można odebrać w placówce poczty. Jeśli listonosz nas nie zastanie i pozostawi w skrzynce awizo, można udać się z nim do najbliższej placówki pocztowej. To prawda, podobnie działa to w przypadku firm kurierskich, lecz w tym wypadku magazyn, z którego można odebrać taką przesyłkę, oddalony jest często o kilkadziesiąt kilometrów od miejsca zamieszkania. Poczta natomiast znajduje się w każdym, nawet najmniejszym miasteczku.
Jakie są natomiast minusy takiej przesyłki? Najważniejszą wadą jest oczywiście to, że jest ona bardzo wolna i paczka może dotrzeć nawet po tygodniu od jej nadania. Co więcej, nie ma się możliwości śledzenia, gdzie dokładnie się paczka znajduje i na jakim jest etapie podróży.

W tym dziale  Pożyczka na dowód - jak uzyskać?

Charakterystyka wysyłki kurierskiej

Jak więc widać, choć przesyłki pocztowe mają swoje zalety, to jednak ich wady potrafią nieco utrudnić proces dostawy. Jak to jednak wygląda w przypadku przesyłek kurierskich? W tym wypadku ich najważniejszą zaletą jest to, że są one bardzo szybkie. Jeśli zamówi się w sklepie internetowym wysyłkę w godzinach porannych, ma się właściwie gwarancję, że paczka dotrze już na drugi dzień. Co więcej, cały czas otrzymywać się będzie powiadomienia o statusie paczki, czyli tym, gdzie się ona znajduje i co się z nią dzieje. Po wydaniu jej do doręczenia w wiadomości SMS-owej otrzyma się kontakt do kuriera, co pozwoli umówić się w wygodny sposób na jej doręczenie.
Jakie są minusy takiej przesyłki? Rzecz jasna kluczową sprawą jest to, że jest to przesyłka o wiele droższa niż pocztową. Rzadko kiedy można nadać paczkę za mniej niż 15 złotych. Co więcej, po niedostarczeniu paczki zostaje ona przewieziona do magazynu przeładunkowego, co najczęściej kończy się po prostu jej zwrotem do nadawcy.

Add Comment

Required fields are marked *. Your email address will not be published.