Jak walczyć ze smogiem w dużym mieście?

W porze zimowej zagrożeniem jest nie tylko śnieg i niskie temperatury, ale również duże zanieczyszczenie powietrza. Jest to spowodowane koniecznością spalania różnych paliw w celu ogrzania swoich domów i mieszkań. Jednym z zagrożeń charakterystycznych dla pory zimowej jest tak zwany smog czyli pewnego rodzaju mgła, która jednak nie składa się z pary wodnej, a ze szkodliwych związków zanieczyszczających powietrze.

Według informacji podanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), wśród najbardziej zanieczyszczonych miast w Unii Europejskiej, aż 33% stanowią polskie miasta, w których panuje wspomniany wyżej smog. Jest to poważny problem, który trwa od wielu lat i nasila się zimą, w sezonie grzewczym. Na powstawanie smogu mają również wpływ samochody (szczególnie z silnikami diesla) generujące spaliny.

Szkodliwy wpływ smogu na ludzkie zdrowie

Nic więc dziwnego, że wielu ludzi inwestuje w różne oczyszczacze powietrza oraz stosuje inne metody walki ze wspomnianym wyżej problemem smogu. Jego długotrwałe utrzymywanie się w powietrzu może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak nowotwory płuc, krtani oraz gardła. Smog prowadzi również do zapalenia górnych dróg oddechowych, astmy i różnych alergii. Dodatkowo smog wpływa negatywnie na stan ludzkiej skóry, przyspiesza jej starzenie się oraz powoduje powstawanie wyprysków i innych zmian.

W tym dziale  Na co zwrócić uwagę wybierając olej samochodowy?

Skuteczna walka ze smogiem

Mieszkańcy dużych miast inwestują w oczyszczacze powietrza oraz stosują wiele innych metod umożliwiających skuteczną walkę z niechcianym smogiem. Oczywiście najlepszym sposobem walki z zanieczyszczeniami jest ograniczenie emisji szkodliwych substancji, jednak w wielu domach i mieszkaniach nadal stosowane są paliwa grzewcze generujące duże zanieczyszczenia. Na szczęście coraz więcej osób i firm przerzuca się na bardziej ekologiczne paliwa, takie jak na przykład gaz.

Wychodząc do miasta (np. po zakupy lub do pracy), warto założyć maskę antysmogową, która zabezpieczy drogi oddechowe przed szkodliwymi zanieczyszczeniami. Istotne jest również spożywanie posiłków bogatych w składniki wzmacniające organizm oraz oczyszczające go z toksyn. Nie należy też wychodzić z domu, gdy jest to niepotrzebne.

Nowoczesne urządzenia oczyszczające

Na szczęście w walce ze smogiem z pomocą przychodzi nowoczesna technologia. Na rynku dostępne są różne oczyszczacze powietrza wyposażone w specjalne filtry odpowiedzialne za wyłapywanie szkodliwych związków. W urządzeniach najlepszych firm stosowane są filtry wstępne, filtry HEPA oraz węglowe wykonane z impregnowanego węgla aktywnego. Gwarantują one skuteczną poprawę jakości powietrza. Oczyszczacze powietrza są urządzeniami, o które powinien zadbać każdy mieszkaniec dużego miasta, w którym powietrze jest silnie zanieczyszczone.

W tym dziale  Szukasz detektywa? Dowiedz się na co zwrócić uwagę wybierając specjalistę

Na polskim rynku działa sporo firm posiadających w sprzedaży oczyszczacze powietrza różnych producentów. Różnią się one od siebie pod względem wydajności, wyglądu zewnętrznego oraz funkcji dodatkowych, więc przed zakupem warto zastanowić się na jakich parametrach będzie nam najbardziej zależeć.

Add Comment

Required fields are marked *. Your email address will not be published.