Jak wybrać najlepsze owoce i warzywa?

Owoce i warzywa

Każdy zapewne wie, że dieta ma ogromny wpływ na zdrowie i samopoczucie człowieka. Ważne jest, aby posiłki były zróżnicowane i dostarczały organizmowi cennych witamin i składników odżywczych. Niezwykle ważne jest jedzenie świeżych owoców i warzyw. Jak wybrać najlepsze? Gdzie można je kupić?

Świeże owoce i warzywa

Codziennie powinno się zjadać przynajmniej 5 porcji świeżych owoców i warzyw. Nie muszą być to duże porcje, ważne, aby były regularnie spożywane. Dzięki temu człowiek jest zdrowszy i może też łatwiej utrzymać smukłą sylwetkę. Owoce można jeść jako przekąskę pomiędzy posiłkami. Jest to znacznie zdrowsze niż podjadanie chipsów czy czekoladek. Tak samo jest z warzywami. Można pokroić w cienkie paseczki marchewkę czy ogórka i przegryźć, gdy łapie głód, a nie jest jeszcze pora na treściwy posiłek. Warto takie nawyki wyrobić szczególnie u dzieci, które lubią podjadać, a wiadomo, że słodkości niszczą zęby i uzależniają.

Gdzie znaleźć najlepsze warzywa i owoce?

Choć w obecnych czasach w sklepach można znaleźć wszystko przez cały rok, to jednak nie zawsze wszystko jest świeże. Jak zatem wybrać najlepsze owoce czy warzywa? Bardzo ważne jest kupowanie w miejscach, które mają regularne dostawy i oferują też owoce i warzywa sezonowe. Dzięki temu wiadomo, że towar pochodzi od rolników i jest świeży. Należy zawsze patrzeć, czy owoce są dojrzałe i nie mają ciemnych plam. Takie mogą świadczyć o pierwszych objawach gnicia. Warzywa też nie powinny mieć na sobie żadnych przebarwień. Jeśli na selerze czy innych warzywach korzennych są resztki ziemi, to też dobrze o nich świadczy. Warto kupować w miejscach, które się zna i w których się robi regularnie zakupy. Wówczas można zapytać ekspedientkę, skąd pochodzą warzywa i owoce i kiedy zostały dostarczone.

W tym dziale  Na czym polega fizjoterapia?

Czy lepiej kupować warzywa i owoce w marketach, czy na rynku?

Coraz więcej osób decyduje się na robienie zakupów w lokalnych sklepikach. Z tego względu rośnie też popularność targowisk i punktów, w których można znaleźć handlowców z owocami czy warzywami, a także lokalnymi produktami. Owoce i warzywa warto kupić na targu, jeśli ma się pewność, że pochodzą one od rolnika. Nie zawsze jednak tak jest. Czasami zdarzają się oszuści, którzy kupują towar po znacznie niższej cenie w hurtowni, a następnie mówią, że są to warzywa czy owoce ekologiczne od rolników i sprzedają je dużo drożej. W marketach i sklepach lokalnych takie sytuacje nie zdarzają się, a na kartonach czy opakowaniach jest zawsze napisany kraj produkcji. Gdzie zatem lepiej kupować? Tam, skąd owoce i warzywa smakują najlepiej. Zatem powinno się sprawdzić samemu, czy towar jest świeży i smaczny.

Jakie warzywa i owoce warto jeść codziennie?

Zalecenia mówią o tym, że powinno się codziennie jeść świeże warzywa i owoce. Które z nich? Najlepiej każdego dnia coś innego. Wybór jest duży. Najlepiej kupować sezonowo, ale w zimie warto próbować czegoś nowego i wybierać produkty, które jadane są w dalszych zakątkach świata.

W tym dziale  Sprzęt medyczny do mierzenia ciśnienia

Add Comment

Required fields are marked *. Your email address will not be published.