Jakie są zabiegi rehabilitacyjne na bark?

Zabiegi rehabilitacyjne na bark

Kontuzja barku z pewnością nie należy do przyjemnych. Niestety uraz w tym miejscu w niektórych przypadkach powinien być leczony dodatkowymi zabiegami. Rehabilitacja często jest wskazana. Warto dowiedzieć się, jakie są zabiegi rehabilitacyjne na bark.

Kontuzje bardzo są powszechne. Najczęściej możliwe jest wrócenie do pełnej sprawności. Do ortopedy bądź reumatologa trzeba zwrócić się wtedy, kiedy pojawiają się ograniczenia w ruchomości w stawie barkowym, ramiennym, a ponadto w przypadku problemów w wykonywaniu ruchów w ich obrębie. Warto zaznaczyć, że bóle o różnym stopniu nasilenia, a dodatkowo ból pojawiające się przeważnie wykonywania danych ruchów wskazuje na uraz barku. Jeżeli pojawiają się na przykład kłopoty w podnoszeniu rąk nad głowę, zdecydowanie trzeba udać się do lekarza. Problematyczne są też nawracające zwichnięcia stawu. Trzeba wiedzieć o tym, że podstawą rehabilitacji są masaże, a dodatkowo specjalne ćwiczenia przeprowadzane przez fizjoterapeutę. Co ważne, z czasem część ćwiczeń może być wykonywana przez pacjenta samemu, bez pomocy specjalisty. Bardzo pomocne okazuje się zabiegi fizykoterapeutyczne. Zalicza się do nich nie tylko ultradźwięki, ale też elektrostymulację mięśni. Nie można też zapomnieć o działaniu polem magnetycznym, krioterapii, leczeniu ciepłem oraz terapiami falami uderzeniowymi. W ostatnim czasie coraz częściej wykonywane są też zabiegi laserem. W wielu przypadkach wymagane jest podjęcie terapii manualnej. Niezbędny może być też masaż tkanek głębokich, a ponadto ćwiczenia rozciągające.

W tym dziale  Włoskie kosmetyki - sekret pięknej skóry z południa Europy

W Polsce istnieją kliniki, w których leczone są urazy stawu barkowego. Rehabilitacja barku poprzedzana jest dokładnym wywiadem. Specjaliści analizują najczęstszą codzienną pozycję pacjenta, pozycje podczas pracy, a także jego aktywność fizyczną. Sprawdzane są wzorce kompensacyjne, a na to wszystko nakłada się historię klienta, jego wcześniejsze problemy zdrowotne oraz potencjalne schorzenia. Trzeba pamiętać o tym, że po badaniu manualnym oraz fizykalnym specjalista stara się postawić hipotezę, w jaki sposób doszło do przeciążania bądź urazu stawu barkowego. Bardzo istotna jest też profilaktyka. W klinikach medycznych specjaliści oferują współczesne techniki fizjoterapeutyczne. Stosowana jest nie tylko terapia manualna, ale również manipulacja powięzi, suche igłowanie, a ponadto trening funkcjonalny. Celem jest to, żeby jak najsprawniej pomóc pacjentowi w powrocie do pełnej sprawności. Trzeba też mieć świadomość tego, że leczenie stawu barkowego wymaga długotrwałej oraz wieloetapowej rehabilitacji, z tego powodu tuż po całej fizjoterapii bardzo ważna jest profilaktyka, a dodatkowo unikanie przeciążeń. Nie można też zapomnieć o świadomości objawów oraz ich konsekwencji. Często wykonywana jest zabieg artroskopii barkowej. Pozwala on na skrócenie rehabilitacji pooperacyjnej do absolutnego minimum. Artroskopia barkowa przeprowadzana jest wtedy, kiedy pojawiło się uszkodzenie stożka rotatorów.

W tym dziale  Porównanie cen makaronów - gdzie kupić ulubione rodzaje makaronu najtaniej?

Add Comment

Required fields are marked *. Your email address will not be published.