Kolacja w restauracji – które sztućce do czego?

 

kolacja w restauracji

Niezależnie od tego, czy bywa się w restauracji często, czy też odwiedza ją okazyjnie, dobrze wiedzieć, jakie sztućce w restauracji do czego służą – inaczej łatwo o faux pas. Na szczęście temat nie jest na tyle skomplikowany, aby nie przyswoić sobie wszystkich potrzebnych informacji w czasie krótszym niż godzina.

Sztućce do wszystkiego, czyli standard

Jeżeli udajemy się do restauracji na zwykły obiad, wówczas otrzymamy standardowy zestaw: łyżka do zupy, nóż i widelec. Są to takie same sztućce, jakich używa się w domu i nie potrzeba żadnych szczególnych opisów ich funkcji oraz zasad używania. Jednak sytuacja może się skomplikować, kiedy dania stają się wykwintniejsze.

Dziwne sztućce w restauracji

Co robić, jeśli otrzyma się widelec z dwoma długimi ząbkami? Albo na stole pojawi się miniatura łyżki wazowej? Jest łatwy sposób na zorientowanie się, co służy do czego. Sztućce do sałatek to łyżka i widelec. Łyżka jest głębsza i większa od standardowej łyżki do zupy, co pozwala nabrać porcję sałatki i bezpiecznie przenieść ją na talerz. Widelec jest do niej podobny – przypomina łyżkę z wyciętymi rowkami, co pozwala na pozbycie się nadmiaru sosu lub soku – po nabraniu porcji sałatki należy chwilę przytrzymać ją nad półmiskiem lub salaterką i dopiero wówczas przenieść na talerz.

W tym dziale  Szybka kolacja dla dwojga

Sztućce o dużych rozmiarach

Jeśli na stole pojawiają się duże sztućce, które nie pasują do talerzy, są to z pewnością sztućce „półmiskowe”, służące do przenoszenia z półmisków potraw i zakąsek. Widelec półmiskowy i widelec do zakąsek mają dwa długie zęby i różnią się rozmiarami. Półmiskowy jest duży, ponieważ służy on do nakładania większych potraw, np. pieczeni, podczas gdy zakąski to np. wędlina. Istnieje także łyżka półmiskowa, która ma znacznie większą czaszę od standardowej, a także dłuższą rękojeść. Używa się jej, aby nakładać ryż, ziemniaki czy kaszę.

Jeżeli na stole pojawi się nóż o długim, trójkątny ostrzu, oznacza to, że na stole pojawi się tort, a nóż ten posłuży do jego krojenia.

Jakie sztućce do ryb?

Dania rybne cieszą się dużą popularnością, warto więc wiedzieć, czym je spożywać. Specjalny nóż do nich można rozpoznać po tym, że ma ścięty, ostro zakończony szpic, a widelec – cztery szerokie zęby. Umożliwia to sprawne oddzielanie mięsa od ości. Można także napotkać sztućce w restauracji przeznaczone tylko i wyłącznie do sardynek. Jako że podaje się je najczęściej w oleju, mają one zęby połączone listewką, co pozwala na nabranie porcji i odsączenie nadmiaru oleju bez obawy, że ryba spadnie z widelca.

W tym dziale  Czy jazda rowerem po zmierzchu jest bezpieczna? Zadbaj o swoje bezpieczeństwo

A do czego te najmniejsze?

Małe sztućce to doskonale znane każdemu łyżki do herbaty i kawy, widelczyki deserowe oraz małe żyłki do soli, chrzanu i innych podobnych dodatków.

Add Comment

Required fields are marked *. Your email address will not be published.