Na co zwrócić uwagę wybierając olej samochodowy?

oleje Mobil

Każdy właściciel samochodu wie, że trzeba o niego porządnie dbać. Jedną z czynności, którą należy regularnie wykonywać, jest wymiana oleju samochodowego. Jak wybrać najlepszy olej? Co jaki czas należy go wymieniać?

Mobil – oleje silnikowe

Olej samochodowy można wymienić samodzielnie lub w warsztacie samochodowym. Oczywiście ta pierwsza opcja jest znacznie korzystniejsza, gdyż płaci się jedynie za olej. Jedynym problemem może być wybór odpowiedniego produktu. W sklepach motoryzacyjnych znajduje się mnóstwo olejów różnych producentów i ciężko się czasami zdecydować, który z nich będzie najlepszy. Przede wszystkim warto postawić na znane i sprawdzone marki, które oferują produkty najwyższej jakości. Oczywiście olej musi być dopasowany do rodzaju pojazdu. Wybiera się go w zależności od silnika, choć oczywiście jest wiele innych czynników wpływających na wybór konkretnego produktu.

Jaki olej do silnika benzynowego, a jaki do diesla?

Jednym z kryteriów podczas wyboru oleju silnikowego jest rodzaj paliwa. W przypadku silników benzynowych najważniejsza nie jest jego najwyższa jakość. Posiadacze nowych samochodów powinni zdecydować się na olej syntetyczny. W przypadku używanych aut lepiej sprawdzą się półsyntetyki lub oleje mineralne. Posiadacze samochodów z silnikiem diesla powinni wybrać olej o wysokich parametrach. Najlepiej zapoznać się z zaleceniami producenta samochodu i wybrać produkt, który on poleca. Starsze auta znacznie lepiej aprobują oleje o wysokiej gęstości. Jeśli samochód ma zainstalowaną instalację LPG, to najczęściej do takiego pojazdu wybiera się oleje do silników benzynowych. Oczywiście można stosować także specjalne oleje przeznaczone do instalacji gazowej, które zalecają stosować producenci.

W tym dziale  Zadbaj o swój kręgosłup i dowiedz się, jakie 3 ćwiczenia możesz wykonywać podczas krótkich przerw w pracy

Parametry oleju samochodowego – na co zwrócić uwagę?

Kupując olej samochodowy przede wszystkim najlepiej kierować się zaleceniami producenta auta. Na pewno taką zasadę należy stosować w nowych autach, do których została dołączona instrukcja z konkretnymi wytycznymi. Bardzo ważna jest także lepkość, która wpływa na zachowanie oleju w konkretnych warunkach i temperaturze. Ten parametr oznaczony jest na opakowaniu literą W. Im wyższa cyfra znajdzie się przy tym parametrze, tym olej będzie lepszy. Z racji tego, że w Polsce panuje klimat umiarkowany, to najlepszym wyborem są oleje o umiarkowanej lepkości. Taki olej sprawdzi się dobrze w wysokich i niskich temperaturach. Oczywiście można wymienić olej na zimę i wybrać rzadszy. Jednak na lato należałoby wówczas wybrać gęściejszy produkt, który nie będzie spływać w upalne dni.

Jak często wymieniać olej samochodowy?

Producenci aut zalecają wymianę oleju co 10-15 tysięcy kilometrów albo raz w roku. Należy tych wymogów przestrzegać, gdyż olej odgrywa bardzo ważną rolę podczas eksploatacji pojazdu. Czasami trzeba tę czynność wykonywać częściej, jeśli auto jest bardziej eksploatowane lub zasilane LPG. Bardzo ważne jest także pamiętanie o wymianie filtra oleju wraz z olejem.

W tym dziale  Szukasz detektywa? Dowiedz się na co zwrócić uwagę wybierając specjalistę

Add Comment

Required fields are marked *. Your email address will not be published.