Olej syntetyczny, półsyntetyczny czy mineralny? Jaki wybrać w 2022?

olej

Olej jest jednym z ważnych płynów stosowanych w samochodach. Warto regularnie sprawdzać i dbać o odpowiedni stan oleju w swoim aucie, by cieszyć się komfortową jazdą bez żadnych usterek i awarii spowodowanych brakiem oleju.

Jakie zadanie w samochodzie ma olej silnikowy?

Oleje Mobil do silników odpowiadają za smarowanie wszystkich ruchomych elementów w jednostce napędowej. Dobrze dobrany olej zmniejsza tarcie, na które narażone są przede wszystkim tłoki i cylindry. Dzięki stosowaniu olejów dobrej jakości i regularnym kontrolowaniu jego stanu można zauważyć zmniejszony pobór paliwa oraz mniejszy hałas silnika. Ponadto oleje Mobil działają chłodząco i uszczelniająco.

Jakie są różnice między olejami syntetycznymi, mineralnymi i półsyntetycznymi?

Olej syntetyczny, mineralny i półsyntetyczny to trzy główne typy olejów stosowane w autach. Olej mineralny kiedyś był najbardziej popularnym typem. Powstaje on podczas procesu rafinacji ropy naftowej. Olej syntetyczny natomiast powstaje poprzez syntezę różnych substancji i związków chemicznych. Olej półsyntetyczny jest mieszaniną olejów syntetycznych i mineralnych.

Jakie oleje Mobil stosować do silników aut?

Najtańszą opcją jest wybór oleju mineralnego, ma on niestety wady. Olej tego typu zawiera siarkę oraz substancje, które powodują powstawanie nagaru, czyli czarnego nalotu wewnątrz silnika, który niszczy jednostkę napędową. Oleje mineralne cechują się także większą lepkością.
Olej syntetyczny to większa płynność pracy oraz czystość układu napędowego. Istnieje błędny pogląd, iż starsze samochody powinny jeździć na oleju mineralnym. Prawdą jest, iż to jakiego oleju powinno używać się w aucie jest wyjaśnione w instrukcji obsługi pojazdu. Niestety często takich dokumentów nie posiadamy. Dlatego też istnieją strony internetowe, dzięki którym na podstawie numeru VIN można sprawdzić, jaki olej jest przypisany do danego modelu auta.
Jeśli auto jeździ na oleju syntetycznym lub półsyntetycznym, a silnik jest w dobrej kondycji i nie bierze dużo oleju, nie należy zmieniać jego rodzaju. Dopiero w przypadku dużego spalania oleju i kiepskiej kondycji silnika warto, po konsultacji z mechanikiem, przemyśleć zmianę oleju na mineralny.

W tym dziale  Co to jest przesyłka drobnicowa?

Co ile wymieniać olej syntetyczny?

Olej syntetyczny powinno wymieniać się co około 15 tysięcy kilometrów. Jest to granica, która nie spowoduje obniżenia trwałości jednostki napędowej. Częsta wymiana oleju jest szczególnie konieczna w przypadku aut, które jeżdżą dużo po mieście robiąc krótkie trasy lub stojąc w korkach. Ponadto właściciele samochodów użytkowanych sportowo muszą mieć świadomość, iż częsta wymiana oleju silnikowego chroni jednostkę napędową przed uszkodzeniami i utrzymuje jej wysoką wydajność.
Osoby, które jeżdżą bardzo mało i robią nieznaczne przebiegi powinny niezależnie od ilości kilometrów wymieniać olej silnikowy co dwanaście miesięcy.

Oleje Mobil w autach to bardzo ważny element, który wspiera silnik i utrzymuje go w dobrej kondycji.

Add Comment

Required fields are marked *. Your email address will not be published.