Makaron to produkt wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj oraz innych składników o szerokiej wachlarzu kształtów i zastosowań. Powszechnie za ojczyznę makaronu uznaje się Włochy. Obecnie jest to jeden z najpopularniejszych produktów spożywczych, a w sklepach znajdziemy wiele rodzajów produktów. Czym się różnią i jakie mają właściwości?
Z czego powstaje makaron?
Makaron powstaje z mąki, wody oraz czasami także jaj. Może również zawierać także barwniki z marchwi, kałamarnicy czy szpinaku. Jest produkowany na bazie różnych mąk, a do dyspozycji mamy szeroki wybór kształtów. Z żywieniowego punktu widzenia makaron jest przede wszystkim źródłem węglowodanów. W związku z tym, że zawiera skrobię, która jest cukrem złożonym zbudowanym z połączonych ze sobą cząsteczek glukozy, makaron jest źródłem łatwej do wykorzystania energii. W zależności od rodzaju mąki, z której powstał i stopnia jej przemiału, może zawierać także błonnik, witaminy z grupy B i składniki mineralne takie jak magnez czy żelazo.
Rodzaje makaronów
Makarony klasyfikuje się ze względu na rodzaj mąki, z której się je produkuje. We Włoszech, które są ojczyzną makaronu, za prawdziwy uznaje się ten, który robi się z grubej mąki o żółtym kolorze zwanej semoliną (wytwarzanej z pszenicy durum) i wody. Makaron z mąki pszennej jest jaśniejszy i zawiera również jajka. Osobom mającym problemy z zaparciami poleca się makaron gryczany, który robi się z mąki gryczanej. Wielbiciele dań w stylu azjatyckim powinni sięgać po makaron ryżowy, który idealnie do nich pasuje. Robi się go z mąki ryżowej. Jego klasyczna postać to bardzo cienkie, białe niteczki. W sklepach znajdziemy także makaron sojowy, który robi się ze skrobi otrzymywanej z fasoli mung. Zawiera 10% białka i ma niewiele tłuszczu. Makaron kukurydziany otrzymuje się z mąki kukurydzianej.
O co chodzi z kształtami makaronu?
Dostępne w sklepach makarony różnią się także kształtami. Najpopularniejszy jest fusilli, czyli makaron w kształcie świderków, który często dodaje się do zupy pomidorowej, ale świetnie nadaje się także do sosów i sałatek. Fusilli sprawdzi się w potrawach, które można odgrzać, a także sosach — zarówno lekkich, warzywnych, jaki i tych cięższych z mięsem. Penne to piórka gładkie lub karbowane (penne rigate). Podobnie jak świderki jest idealny do zup, sosów i sałatek. Tagliatelle to klasyczny włoski makaron, który kształtem przypomina wstążki. Najlepiej smakuje z różnego rodzaju sosami —bolońskim, carbonara czy grzybowym. W dobrze wyposażonych sklepach spożywczych kupimy cannelloni – włoski makaron, który wygląda jak grube rurki. Nadziewa się je gęstymi sosami z mięsem mielonym i sosem pomidorowym lub beszamelowym, a całość posypuje się startym serem i zapieka w piekarniku. Popularny jest również makaron lasagne, który kształtem przypomina duże płaty cienkiego makaronu, które układne są w naczyniu warstwami, pomiędzy którymi nakładany jest farsz; potrawa jest zapiekana i podawana na gorąco. Farfalle to makaron nazywany przez nas powszechnie kokardkami, choć po włosku farfalle oznacza motyl.
Dobrej jakości makaron jest nie tylko smaczny, ale i zdrowy. Sięgajmy po niego bez wyrzutów sumienia, gdyż nie ma dużo kalorii, a smakuje wyśmienicie.