Kiedy wymieniamy swój stary komputer na nowy czy też chcemy wyrzucić zużyte płyty CD lub pendrivy często zapominamy o tym, by w odpowiedni sposób usunąć z tych nośników dane. Jak się okazuje zwykłe skasowanie przy pomocy przeniesienia danych do kosza, czy nawet przy pomocy programów typu „odkurzacze” może nie wystarczyć. Jak zatem całkowicie usunąć dane z dysku twardego czy nośników danych?
Dlaczego standardowe kasowanie danych z dysków i nośników nie wystarcza?
Wiele osób przekonanych jest o tym, że przeniesienie różnego rodzaju plików do tak zwanego kosza powoduje ich stałe usunięcie z dysku. Niestety tak się nie dzieje, a nieświadomość w tej kwestii może później skutkować niemiłą niespodzianką, szczególnie jeśli dysk komputera będzie użytkowany później przez inne osoby. O ile w przypadku osób prywatnych najczęściej może dojść do wykorzystania zdjęć. Jednak w przypadku dużych firm i przedsiębiorstw pracujących nad opracowywaniem innowacyjnych technologii może to doprowadzić do wielomilionowych strat będących wynikiem kradzieży pomysłu czy patentu.
Jakie są trwałe metody usuwania danych z dysków?
Jeżeli dysk będzie jeszcze użytkowany przez następnych właścicieli sprzętu należy stosować usuwanie programowe, nazywane także logicznym. Jest to niszczenie danych poprzez ich wielokrotne nadpisanie. Specjaliści wskazują, że nadpisanie, aby było skuteczne musi nastąpić co najmniej kilkadziesiąt razy. Służą do tego specjalistyczne programy, które najczęściej wykorzystywane są przez znających się na bezpiecznym usuwaniu danych informatyków. Ta metoda, jak już wspomniano pozwala na dalsze użytkowanie sprzętu, więc jest często stosowana przed sprzedażą komputerów w wyniku przetargów w firmach.
W przypadku, gdy dyski nie będą już używane stosuje się fizyczne metody niszczenia danych, które w większości przypadków mają negatywne skutki dla sprawności dysków. Do najczęściej stosowanych metod fizycznych zaliczyć należy: metody mechaniczne, magnetyczne, termiczne i chemiczne.
Kiedy jest konieczne skuteczne usuwanie danych?
Za skuteczne usunięcie danych w większości przypadkach uważa się fizyczne usunięcie danych. Nadpisywanie dalej budzi wiele kontrowersji, gdyż może okazać się, że dane nie zostały nadpisane wystarczającą ilość razy lub została luka w nadpisaniach. Kiedy więc warto stosować fizyczne metody usuwania danych? Przede wszystkim w przypadkach opisanych wyżej, czyli wtedy, gdy dyski zawierają ważne dla działania firmy dane związane z innowacyjnymi produktami czy technologiami. Kolejna kwestia to bazy danych osobowych klientów, kontrahentów, ale i pracowników. Dane osobowe są szczególnie chronione prawnie i w razie ich wycieku osoba lub firma odpowiedzialna za ich ochronę może zostać ukarana. Oczywiście również w przypadku wycieku innych danych mogą grozić różne konsekwencje.
Również osoby prywatne dbające o przygotowywane przez siebie dokumenty, czy chociażby chcące zachować swoje zdjęcia wyłącznie dla siebie powinny decydować się na nadpisywanie lub rozmagnesowanie dysków i nośników danych.