Sprawdzone sposoby na biegunkę

ból brzucha

Biegunka może mieć różne przyczyny. Od tego w dużej mierze zależy sposób jej leczenia.. Biegunka to nic innego jak oddawanie płynnego lub półpłynnego stolca częście03j niż trzy razy dziennie. Jednak również stolec luźny z krwią, ropą czy śluzem uznaje się za biegunkę. Towarzyszy często jej ból brzucha, wymioty oraz ogólne osłabienie. Rzadziej pojawia się gorączka i odwodnienie. Gdy biegunka trwa około 10 dni nazywa się ją biegunką ostrą. Co zrobić w przypadku zachorowania? Czy od razu trzeba sięgać po leki takie jak Stoperan? Jakie są skuteczne sposoby na biegunkę?

Biegunka wywołana przez wirusy

Gdy sprawcą biegunki są rotawirusy, norowirusy czy adenowirusy na ogół mówi się o grypie jelitowej bądź grypie żołądkowej. Objawia się ona bólem brzucha, wymiotami, nudnościami oraz

wodnistymi stolcami. W przypadku osób starszych czy małych dzieci pojawić się może także gorączka. Taką biegunkę leczy się na ogół poprzez stosowanie odpowiedniej diety. Nie można też dopuścić do odwodnienia czy zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej. Dlatego chory powinien pić sporo wody i innych napojów. Przy wymiotach wskazane są płyny schłodzone, które ograniczają torsje. W razie potrzeby można posiłkować się lekiem przeciwgorączkowym. Biegunka wywołana przez bakterie

W tym dziale  Włoskie kosmetyki - sekret pięknej skóry z południa Europy

W tym przypadku pierwsze objawy pojawiają się po kilku godzinach od momentu dostania się do organizmu bakterii np. Escherichii coli czy Salmonelli. Do zakażenia dochodzi najczęściej drogą pokarmową po zjedzeniu produktu zawierającego bakterie czy na skutek nieprzestrzegania podstawowych zasad higieny. Również w tej sytuacji duże znaczenie ma odpowiednie nawodnienie organizmu. Warto też sięgnąć po leki takie jak Stoperan (https://www.aptekagemini.pl/stoperan-2mg-x-18-kaps.html ). W przypadku zakażenia Salmonellą konieczny bywa posiew kału i antybiotykoterapia.

Biegunka stresowa

Są osoby, które cierpią na biegunki spowodowane silnymi emocjami. Dotyczy to przede wszystkim tych osób, które mają wrażliwy układ nerwowy i są bardzo ambitne. Poleca się im stosowanie ziołowych tabletek uspokajających. W razie potrzeby, gdy pojawi się biegunka, mogą sięgnąć po węgiel leczniczy lub wspomniany już Stoperan.

Najważniejsza jest profilaktyka

Oczywiście najlepiej jest zapobiegać, a nie leczyć. Aby zapobiec zatruciom pokarmowym trzeba przestrzegać podstawowych zasad higieny podczas przygotowywania posiłków. Ręce i wszelkiego rodzaju owoce czy warzywa należy bezwzględnie myć podczas pracy w kuchni. Nie mniej istotny jest proces rozmrażania mięsa i innych produktów przechowywanych w zamrażalce. Powinien odbywać się on w lodówce, ale bez kontaktu z innymi artykułami spożywczymi. Unikać należy potraw niedogotowanych. Produkty, które zostały poddane obróbce w temperaturze minimum 65 stopni Celsjusza są bezpieczne dla zdrowia. Ponadto zakazane jest oczywiście spożywanie produktów przeterminowanych czy tych pochodzących z nieznanego źródła. Przestrzegając tych zasad można uniknąć wielu zatruć pokarmowych. Jednak węgiel czy Stoperan i tak zawsze warto mieć przy sobie na wszelki wypadek.

W tym dziale  Zdrowe nawyki żywieniowe dla dzieci: jak wprowadzić zdrowe jedzenie do codziennego menu?

Add Comment

Required fields are marked *. Your email address will not be published.