Sprzęt medyczny do mierzenia ciśnienia

Sprzęt medyczny do mierzenia ciśnienia

Osobom chorującym na nadciśnienie tętnicze zaleca się przeprowadzanie regularnych pomiarów w domu. Dzięki temu możemy monitorować poziom ciśnienia krwi o dowolnej porze dnia, przed i po przyjęciu leków. Jaki ciśnieniomierz kupić i na co zwracać uwagę podczas zakupów?

Jak wybrać ciśnieniomierz?

W sklepach dostępnych jest wiele domowych ciśnieniomierzy, jednak ważne jest, aby mieć pewność, że wybrany ciśnieniomierz wykonuje dokładne pomiary. Najdokładniejszy będzie taki, który mierzy ciśnienie krwi na ramieniu, a nie na nadgarstku lub palcu. Najtańsze zaczynają się od około 60 złotych i są dostępne w większości lokalnych aptek i większych supermarketach.

Upewnij się, że rozmiar mankietu jest odpowiedni dla Twojej ręki. Powinien owinąć się ciasno wokół ramienia, z wystarczającą ilością miejsca, aby wsunąć pod spód dwa opuszki palców. Większość domowych ciśnieniomierzy jest wyposażona w średniej wielkości mankiet. W razie potrzeby możesz osobno kupić mankiet o innym rozmiarze.

Zwróć uwagę, by Twój ciśnieniomierz posiadał walidację i spełniał normy CE, czyli dyrektywy wyrobów medycznych. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że Twój sprzęt medyczny do mierzenia ciśnienia jest bezpieczny. Niektóre ciśnieniomierze posiadają również dodatkowe atesty wydawane przez ESH – Europejskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego.

W tym dziale  Dlaczego warto pić soki z owoców i warzyw

Jaki typ ciśnieniomierza wybrać?

Istnieje wiele rodzajów sprzętu do pomiaru ciśnienia. Ciśnieniomierze mogą być elektroniczne lub wymagać pomiaru ręcznego. Często w gabinecie lekarskim możemy spotkać się z aparatami zegarowymi lub kolumnowymi.

Do użytku domowego poleca się elektroniczne ciśnieniomierze półautomatyczne (szerokość rękawa pomiarowego regulowana jest ręcznie) lub automatyczne. Te drugie wystarczy założyć zgodnie z instrukcją i nacisnąć guzik start. Aparaty mogą mierzyć ciśnienie na wysokości nadgarstka lub ramienia. Jak już wspomniano, naramienny sprzęt medyczny do mierzenia ciśnienia daje dokładniejsze wyniki.

Jak prawidłowo wykonać pomiar ciśnienia w domu?

Aby odczyt był miarodajny, ciśnienie spoczynkowe powinno się mierzyć wtedy, gdy nie odczuwamy nadmiernego pobudzenia i stresu. Należy prosto usiąść na krześle, oprzeć plecy o oparcie i położyć stopy równo na podłodze. Nie krzyżuj rąk ani nóg podczas pomiaru.

Ramię najlepiej oprzyj na stole i załóż mankiet. Pod prawidłowo założony mankiet można zmieścić dwa palce. Pamiętaj, by nie zaciskać pięści, całe ramię powinno być rozluźnione. Opaska powinna znajdować się nad górną częścią ramienia, z rurką prowadzącą w dół, mniej więcej pośrodku. W automatycznych aparatach, po naciśnięciu przycisku start mankiet automatycznie napełni się powietrzem. Po dokonaniu pomiaru opróżni się. Ucisk opaski i lekki dyskomfort podczas pomiaru jest naturalny, jednak jeśli poczujesz, że ucisk jest zbyt duży, naciśnij stop by wypuścić powietrze z mankietu.

W tym dziale  5 egzotycznych owoców, które warto kupić w sklepie

Przed wykonaniem kolejnego pomiaru najlepiej odczekać co najmniej kilka minut. Jeśli zostanie przeprowadzony zbyt szybko, wynik prawdopodobnie będzie zafałszowany.

Add Comment

Required fields are marked *. Your email address will not be published.