Sprzęt medyczny do mierzenia ciśnienia

Sprzęt medyczny do mierzenia ciśnienia

Osobom chorującym na nadciśnienie tętnicze zaleca się przeprowadzanie regularnych pomiarów w domu. Dzięki temu możemy monitorować poziom ciśnienia krwi o dowolnej porze dnia, przed i po przyjęciu leków. Jaki ciśnieniomierz kupić i na co zwracać uwagę podczas zakupów?

Jak wybrać ciśnieniomierz?

W sklepach dostępnych jest wiele domowych ciśnieniomierzy, jednak ważne jest, aby mieć pewność, że wybrany ciśnieniomierz wykonuje dokładne pomiary. Najdokładniejszy będzie taki, który mierzy ciśnienie krwi na ramieniu, a nie na nadgarstku lub palcu. Najtańsze zaczynają się od około 60 złotych i są dostępne w większości lokalnych aptek i większych supermarketach.

Upewnij się, że rozmiar mankietu jest odpowiedni dla Twojej ręki. Powinien owinąć się ciasno wokół ramienia, z wystarczającą ilością miejsca, aby wsunąć pod spód dwa opuszki palców. Większość domowych ciśnieniomierzy jest wyposażona w średniej wielkości mankiet. W razie potrzeby możesz osobno kupić mankiet o innym rozmiarze.

Zwróć uwagę, by Twój ciśnieniomierz posiadał walidację i spełniał normy CE, czyli dyrektywy wyrobów medycznych. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że Twój sprzęt medyczny do mierzenia ciśnienia jest bezpieczny. Niektóre ciśnieniomierze posiadają również dodatkowe atesty wydawane przez ESH – Europejskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego.

W tym dziale  Jak wybrać najlepsze owoce i warzywa?

Jaki typ ciśnieniomierza wybrać?

Istnieje wiele rodzajów sprzętu do pomiaru ciśnienia. Ciśnieniomierze mogą być elektroniczne lub wymagać pomiaru ręcznego. Często w gabinecie lekarskim możemy spotkać się z aparatami zegarowymi lub kolumnowymi.

Do użytku domowego poleca się elektroniczne ciśnieniomierze półautomatyczne (szerokość rękawa pomiarowego regulowana jest ręcznie) lub automatyczne. Te drugie wystarczy założyć zgodnie z instrukcją i nacisnąć guzik start. Aparaty mogą mierzyć ciśnienie na wysokości nadgarstka lub ramienia. Jak już wspomniano, naramienny sprzęt medyczny do mierzenia ciśnienia daje dokładniejsze wyniki.

Jak prawidłowo wykonać pomiar ciśnienia w domu?

Aby odczyt był miarodajny, ciśnienie spoczynkowe powinno się mierzyć wtedy, gdy nie odczuwamy nadmiernego pobudzenia i stresu. Należy prosto usiąść na krześle, oprzeć plecy o oparcie i położyć stopy równo na podłodze. Nie krzyżuj rąk ani nóg podczas pomiaru.

Ramię najlepiej oprzyj na stole i załóż mankiet. Pod prawidłowo założony mankiet można zmieścić dwa palce. Pamiętaj, by nie zaciskać pięści, całe ramię powinno być rozluźnione. Opaska powinna znajdować się nad górną częścią ramienia, z rurką prowadzącą w dół, mniej więcej pośrodku. W automatycznych aparatach, po naciśnięciu przycisku start mankiet automatycznie napełni się powietrzem. Po dokonaniu pomiaru opróżni się. Ucisk opaski i lekki dyskomfort podczas pomiaru jest naturalny, jednak jeśli poczujesz, że ucisk jest zbyt duży, naciśnij stop by wypuścić powietrze z mankietu.

W tym dziale  Sprawdzone sposoby na biegunkę

Przed wykonaniem kolejnego pomiaru najlepiej odczekać co najmniej kilka minut. Jeśli zostanie przeprowadzony zbyt szybko, wynik prawdopodobnie będzie zafałszowany.

Add Comment

Required fields are marked *. Your email address will not be published.