W jaki sposób organizować przestrzeń w biurze?

wiele drzwi w biurowcu

Dla tych, którzy wykonują pracę siedzącą za biurkiem, bardzo istotne jest zorganizowanie funkcjonalnej przestrzeni wokół siebie i dostosowanie jej do swoich potrzeb. Nie każdy może pochwalić się wysokim metrażem biura. Zwłaszcza w takim przypadku ważny aspekt stanowią przemyślane rozwiązania, które ułatwią codzienne funkcjonowanie w miejscu pracy.

Po pierwsze ergonomia

Organizując przestrzeń w biurze, nie zapominajmy o najważniejszym czynniku: ergonomii. Wielogodzinne siedzenie w jednej pozycji przed komputerem i to w dodatku każdego dnia niesie za sobą poważne konsekwencje zdrowotne. To dlatego podczas rozplanowywania lub modyfikacji biurowej przestrzeni należy wziąć pod uwagę: wygodny fotel, który dopasuje się do naszego kręgosłupa, odpowiednią wysokość biurka (dzięki temu nasze plecy przez cały czas będą ustawione w prawidłowej pozycji) oraz odległość ekranu komputera od naszych oczu. Następnie możemy zająć się bardziej szczegółowym umeblowaniem biura.

Aby zaradzić nadmiarowi papirologii

Każdy, kto pracuje w biurze w mniejszym lub większym stopniu ma do czynienia z różną dokumentacją. Chyba nie ma nic gorszego niż stosy rozliczeń, raportów, faktur gromadzące się na biurku. W uporządkowaniu papierów z pewnością pomogą nam segregatory i plastikowe foldery, które można ustawić na półkach. Warto podpisać ich brzegi, aby wiedzieć, co zawierają. W ten sposób w razie rychłego zapotrzebowania na dany dokument, szybko go znajdziemy. Akcesoria do przetrzymywania ważnych akt zapobiegają również ich zaginięciu. Świetnym rozwiązaniem są także szafki kartotekowe powszechnie stosowane na przykład w bibliotekach. Przydają się one głównie wtedy, gdy sprawujemy piecze nad wieloma, ważnymi dokumentami lub zajmujemy się ich archiwizacją.

W tym dziale  Skasowanie danych nie gwarantuje bezpieczeństwa

Co na biurku?

Co zatem powinno znaleźć się na naszym biurku? Przede wszystkim kalendarz, który będzie przypominał nam o ważnych biznesowych wydarzeniach. Pod ręką powinny znaleźć się także: długopisy (oraz wkłady), marker, ołówek, pastelowy zakreślacz, karteczki samoprzylepne. W pracy po godzinach na pewno zda egzamin lampka z dobrym oświetleniem. Coraz większym uznaniem cieszą się mosiężne lampki bankierskie (popularne w Stanach Zjednoczonych) zwieńczone zwykle zielonym kloszem. Całemu wystrojowi dodają nuty elegancji.

Ostatnie poprawki

Gdy zadbaliśmy już o ergonomię, porządek w dokumentach oraz ustaliliśmy, co powinno znajdować się w zasięgu ręki, możemy przystąpić do czynności kosmetycznych w naszym biurze. Tabliczki na drzwi z imieniem i nazwiskiem, taka sama tabliczka na biurko oraz roślina doniczkowa to ostatnie akcenty, jakimi możemy podkreślić charakter naszego miejsca pracy. Aby ocieplić wnętrze, połóżmy na podłodze kolorowy, okrągły dywanik. Ulgę naszym stopom przyniesie wystawny podnóżek z ładnym obiciem. Jeśli w swoim biurze przyjmujemy klientów, nie zapominajmy o takich gadżetach jak: wieszak na ubrania, krzesło po drugiej stroni biurka, czy kawowy stolik.

Add Comment

Required fields are marked *. Your email address will not be published.