Przy biurku siedzimy wiele godzin, a nawet jeśli krzesło jest idealnie dobrane, w końcu i tak zaczniemy narzekać na bóle pleców. Te wraz z kłuciem w łokciu czy bólem w nadgarstku mogą bardzo dokuczać, więc warto zrobić wszystko, by ich uniknąć. Wybierzmy do biura naprawdę wygodne krzesła biurowe oraz podpórki pod plecy, podnóżki ergonomiczne i podkładki pod mysz, które sprawiają, że praca przy biurku będzie przyjemniejsza.
Jak powinno wyglądać stanowisko pracy? Krzesła biurowe i inne meble
Pracując przy biurku, trzeba przede wszystkim wygodnie siedzieć. Oznacza to, iż stanowisko pracy powinno być tak zaprojektowane, by móc przybierać zmienną pozycję siedzącą. Krzesła biurowe muszą mieć taką budowę, by można było zachować kąty lekko rozwarte w stawach: łokciowych, biodrowych i kolanowych. Plecy powinny być lekko odchylone do tyłu i wsparte na oparciu fotela wyposażonego w mechanizm synchroniczny. Przy większości prac wygodny jest kąt odchylenia do tyłu o około 15°. Jeśli krzesło jest mało wygodne, pamiętajmy o podpórkach pod plecy, a by zadbać o właściwe ułożenie nóg, skorzystajmy z podnóżka ergonomicznego. Uda powinny znajdować się równolegle do podłogi, a jeśli nie ma takiego kąta, podłóżmy pod stopy podnóżek ergonomiczny, który kupimy w sklepach ze sprzętem komputerowym i w jednej z popularnych sieci z wyposażeniem wnętrz. Siedziska krzeseł biurowych trzeba ustawiać na taką wysokość, aby jego krawędź przy kolanach nie uciskała ud, a stopy swobodnie wspierały podudzia. Większość tańszych foteli podnosi lekko do góry krawędź siedziska, co powoduje odczuwalny dyskomfort, który szczególnie się odczuwa po kilku godzinach pracy. Rozwiązaniem jest wtedy zastosowanie podnóżka ergonomicznego, by stopy były wyżej.
Nie tylko dobre krzesła biurowe pomogą? Jak ćwiczyć, by kręgosłup nie bolał
Jeśli nie mamy przeciwskazań zdrowotnych, w pracy możemy poćwiczyć, by wzmocnić formę i zadbać o kręgosłup. Ćwiczyć można nawet nie wstając z krzeseł biurowych. Proste ćwiczenie na rozluźnienie szyi wymaga rozluźnienia i ściągnięcia łopatek. Pochylamy głowę do piersi i powoli zataczamy nią łuk – od jednego ramienia do drugiego. Następnie prostujemy głowę i niespiesznie przechylamy ją do każdego z ramion, rozciągając boczną część szyi. Chcąc rozciągnąć klatkę piersiową siadamy prosto, wyciągamy przed siebie ręce i łapiemy się za dłonie, a następnie chowamy głowę między ramionami i wyginamy górną część pleców do tyłu, ciągnąc jednocześnie połączonymi rękami do przodu. W czasie pracy biurowej ważne jest także rozluźnienie pleców. Jak to zrobić? Usiądźmy prosto, połóżmy prawą rękę na lewym kolanie i skręćmy tułów w lewo, układając lewą dłoń na krześle za sobą. Pozostańmy w skręcie kilka sekund. Potem wyprostujmy się i wykonajmy skręt w drugą stronę. W czasie pracy warto również wstać i wykonać kilka ćwiczeń, które pozwolą mocniej rozciągnąć kręgosłup. Stańmy w rozkroku, pochylmy się do przodu, ugnijmy kolana i ułóżmy dłonie na udach, tak, aby palce skierowane były do wewnątrz. Powoli wyginajmy plecy na zmianę w górę i w dół.
Podpórki pod plecy, podnóżki ergonomiczne i podkładki pod mysz to pomocnicy każdego pracownika biurowego. Podstawą prawidłowej postawy w biurze są wygodne krzesła biurowe. Warto także w czasie pracy wstać i zrobić kilka ćwiczeń rozciągających.