Fizjoterapia jest nauką o naturalnych środkach leczenia, opartych między innymi na ruchu, bodźcach termicznych, kinetycznych, elektrycznych, świetlnych czy chemicznych. Fizjoterapia nie jest tym samym co rehabilitacja, choć oba pojęcia są często ze sobą mylone. Jest ona wyłącznie jedną z części rehabilitacji, stosowanych w celu przyspieszenia powrotu do sprawności i ułatwienia wykonywania codziennych czynności.
Kto powinien skorzystać z fizjoterapii?
Fizjoterapia Kraków jest przydatna w wielu chorobach i trudnościach związanych z codziennym funkcjonowaniem. Jest to idealna forma terapii dla osób zmagających się ze schorzeniami neurologicznymi, czyli udarem, stwardnieniem rozsianym czy chorobą Parkinsona. Ćwiczenia z fizjoterapeutą są pomocne również przy bólach pleców, zaburzeniach związanych z urazami kręgosłupa szyjnego, czy przy kontuzjach sportowych i zapaleniu stawów. Fizjoterapia coraz częściej wykorzystywana jest w leczeniu po zawale serca czy przy terapii schorzeń układu oddechowego (astma, mukowiscydoza, przewlekła obturacyjna choroba płuc itd.).
Jakie są rodzaje fizjoterapii ?
Aby fizjoterapia Kraków przyniosła oczekiwane rezultaty, bardzo ważne jest to, by odpowiedni jej rodzaj został dopasowany do schorzenia. Tylko to pozwoli na skuteczniejszy i szybszy powrót, jeżeli nie do całkowitej (bo nie zawsze jest to możliwe) to przynajmniej częściowej sprawności.
Jakie są rodzaje fizjoterapii? Mając na uwadze wykorzystywane bodźce, można podzielić ją na:
– kinezyterapię (leczenie ruchem),
– masaż leczniczy (w tym przypadku fizjoterapia wykorzystuje różnego rodzaju bodźce mechaniczne),
– terapię manualną (w tym przypadku fizjoterapia wykorzystuje różnego rodzaju bodźce mechaniczne i kinetyczne),
– balneoterapię (tu wykorzystywane są wyłącznie naturalne czynniki),
– hydroterapię (bazującą na kąpielach leczniczych),
– klimatoterapię (w tym przypadku działania fizjoterapeuty wykorzystują właściwości klimatyczne).
To jaki rodzaj fizjoterapii sprawdzi się w danym przypadku to zawsze indywidualne ustalenia pomiędzy pacjentem a fitoterapeutą.
Jak wygląda fizjoterapia Kraków?
Zanim fizjoterapeuta dobierze odpowiednie środki i metody terapeutyczne, w celu doboru tych najlepszych i najskuteczniejszych musi przeprowadzić stosowne badania i testy funkcjonalne. Oczywiście w trakcie prowadzenia fizjoterapii wszelkie metody pracy i uzyskiwane efekty mogą być weryfikowane i dowolnie poddawane modyfikacjom.
Dla zdrowia i szybkiego powrotu do zdrowia fizjoterapia jest niezwykle istotna. Skuteczne leczenie to połączenie współpracy każdej ze stron – pacjenta, lekarza oraz właśnie fizjoterapeuty. Współdziałanie każdej ze stron, przy odpowiednio dobranym typie fizjoterapii do potrzeb pacjenta, daje naprawdę satysfakcjonujące rezultaty.
W przypadku fizjoterapii i jej efektów niezwykle ważne jest to, by pacjent w czasie jej trwania czuł się bezpiecznie i komfortowo, a jego porozumienie z fizjoterapeutą nie było niczym zakłócone.