3 zasady logistyki dla branży motoryzacyjnej

Logistyka dla branży motoryzacyjnej to bardzo złożony i niezwykle skomplikowany proces. W branży motoryzacyjnej liczy się czas dostarczenia do produkcji określonych części samochodowych. Wszystko musi tutaj grać jak w dobrze ustawionym zegarku. Od czasu dostawy danych części bardzo często zależy cały proces produkcji, dlatego tego typu logistyka jest bardzo trudna i złożona.

Produkcja samochodów

Czasy, kiedy fabryki produkowały samochody na ilość, dawno odeszły już do przeszłości. Dzisiaj fabryki produkują samochody pod zamówienie klientów a zważywszy, że modeli samochodów jest bardzo dużo, loteria, jaki pojazd będzie produkowany jest wielką niewiadomą. Dodatkowo dane pojazdy mają być wyprodukowane szybko a do ich produkcji potrzeba wiele tysięcy części, których nie ma na stanie fabryka.
W tym momencie bardzo istotna staje się logistyka branży motoryzacyjnej. Od odpowiedniego ustawienia transportu, dane części dotrą na czas do fabryki i dana produkcja będzie mogła ruszyć. Dlatego też logistyka branży motoryzacyjnej jest bardzo kluczowa, specyficzna i kieruje się ona określonymi zasadami.

Czas

Pierwszą podstawową zasadą logistyki branży motoryzacyjnej jest czas. Zawsze trzeba zdążyć na czas bowiem od tego zależna jest cała produkcja danych samochodów. W przypadku jakichkolwiek opóźnień następuje od razu przestój w produkcji. Dlatego cała logistyka zajmująca się tego rodzaju branżą nie może opierać się tylko i wyłącznie na transporcie jednego rodzaju. Tutaj bardzo ważne jest, by odebrać dane części bardzo szybko i by dowieźć je do końcowej produkcji w określonym czasie.

W tym dziale  Na co zwrócić uwagę podpisując umowę z deweloperem?

Zróżnicowany transport

Fabryki produkujące części do danych pojazdów są zlokalizowane w różnych i bardzo odległych od siebie rejonach świata. Cały transport branży motoryzacyjnej to transport międzynarodowy. Części motoryzacyjne przeznaczone do produkcji jednego modelu samochodu mogą znajdować się w różnych rejonach świata. Te motoryzacyjne puzzle należy jak najszybciej dowieźć w jedno miejsce, a przy tym zrobić to jak najtańszym kosztem. Logistyka branży motoryzacyjnej nie opiera się tylko na transporcie jednego rodzaju. Części wożone są samolotami, statkami, samochodami czy pociągami.
Rodzi się więc pytanie, dlaczego fabryki produkujące samochody nie magazynują potrzebnych części. Otóż większość takich fabryk pracuje 24 godziny na dobę, produkując bardzo dużo samochodów i wykorzystując do tego bardzo dużo części. Także wielkie fabryki samochodowe borykają się z brakiem miejsca przeznaczonego specjalnie do magazynowania. Tym bardziej że takie magazyny musiałyby być bardzo duże i mieścić wiele komponentów do produkcji samochodów.

Więcej o logistyce dla branży automotive: https://www.rhenus.com/pl/pl/uslugi/rozwiazania-magazynowe/logistyka-dla-branzy-automotive/

Sekwencjonowanie części do produkcji i montażu

 

Trzecia i również bardzo ważna zasada logistyki branży motoryzacyjnej to sekwencjonowanie danych części przygotowanych do produkcji. Części motoryzacyjne powinny być odpowiednio podzielone na dany rodzaj, posegregowane, czyli sekwencjonowane. W jednym transporcie powinny znaleźć się części do jednego rodzaju produkcji.
Branża motoryzacyjna jest więc ogromnym wyzwaniem logistycznym i bardzo trudnym zadaniem do realizacji.

Add Comment

Required fields are marked *. Your email address will not be published.