Najpopularniejsze alkohole w Polsce

Jakie alkohole piją Polacy? Okazuje się, że są coraz bardziej otwarci na nowości i szukają różnorodnych produktów. Dawniej królowało piwo, wódka i wino. Obecnie gama alkoholi jest o wiele szersza. Coraz większą popularnością cieszą się alkohole lekkie, słodkie np. cydry czy smakowe piwa. Polacy stawiają na droższe produkty, które wyróżniają się wysoką jakością. Konsumpcja alkoholu zmierza więc w kierunku Europy Zachodniej.

Nie tylko wódka i piwo

Wina stały się w Polsce powszechnie dostępne. Zakupić je można w każdym sklepie, a wybór w tym zakresie jest coraz większy. Sporo osób przykłada też uwagę do potraw, do których podawane są wina. Powstało zresztą sporo polskich winnic. Cały czas rośnie także sprzedaż whisky. Eksperci są zdania, że ten sam los spotka wkrótce rum czy brandy. Szampan to z kolei alkohol, który największą popularnością cieszy się w okolicy Sylwestra. Jego sumaryczna sprzedaż nie jest duża, bo wynosi około pół litra na mieszkańca w skali roku.

Produkty kraftowe

Sytuacja na rynku alkoholi związana jest oczywiście z zachowaniami konsumentów. Ci coraz bardziej zwracają się w stronę produktów kraftowych. Stawiają na wyroby lokalne i tradycyjne. Tak jest w przypadku piw rzemieślniczych. Od jakiegoś czasu Polacy chętniej kupują alkohole droższe, lepszej jakości. Preferują mniejszych producentów kosztem trunków mainstreamowych.

W tym dziale  Czy jazda rowerem po zmierzchu jest bezpieczna? Zadbaj o swoje bezpieczeństwo

Piwo wciąż na miejscu pierwszym

Rośnie popularność wina i cydrów, ale to wciąż piwo jest najpopularniejszym alkoholem w Polsce. Chętnie pite jest przede wszystkim w okresie letnim, czemu sprzyjają wysokie temperatury. Jego sprzedaż od kwietnia do października jest rekordowo wysoka. Obecnie odchodzi się jednak od trunków masowych na rzecz wspomnianych już piw rzemieślniczych. Hitem ostatnich lat są tzw. piwa bezalkoholowe lub o niskiej zawartości alkoholu (do 2%).

Najpopularniejsze mocne alkohole w Polsce

Wódka wciąż jest chętnie kupowana. Również i w tym segmencie zauważyć można zwrot konsumentów do produktów premium. Dużą popularnością cieszą się wódki smakowe, także te o mniejszych pojemnościach. Królują wiśnia i cytryna, ale na rynku obecne są też m.in. wódki malinowe czy pigwowe. Za wódką w kategorii mocnych alkoholi znajduje się whisky, która zdobyła serca Polaków. 20 lat temu był to produkt luksusowy, dzisiaj staje się coraz bardziej dostępny. Sporą popularnością cieszą się ponadto rumy i giny. Trend ten widoczny jest również w przypadku brandy.

Rynek win w Polsce

Jeśli mowa o winach, w Polsce największą popularnością cieszą się niezmiennie wina stołowe. Co ciekawe, w tej kategorii alkoholi najbardziej widać wspomniany już trend premiumizacji. Polacy coraz chętniej kupują wina klasy premium. Zaczynają omijać najtańsze wina czy produkty z tzw. mainstream’u. Rośnie też sprzedaż win musujących, a więc szampanów. Wynika to z rosnącej popularności modnego Prosecco. To prawdziwy hit ostatnich lat.

W tym dziale  Kolacja w restauracji - które sztućce do czego?

Add Comment

Required fields are marked *. Your email address will not be published.