Jakie funkcje powinien posiadać dobry program do księgowości?

Rachunkowość w biurze

Prowadzenie własnego przedsiębiorstwa to nie tylko profity, ale również wiele obowiązków. Wiążą się one głównie z kwestiami finansowymi – wiadomo, że prowadzony biznes musi być legalny, a to oznacza, że należy Urząd Skarbowy informować o realizowanych transakcjach. Dlatego tak ważna osobą w każdej firmie jest księgowa, która potrafi obsługiwać plik jpk tak, aby w zestawieniach wszystko się zgadzało.

Samodzielnie czy z programem?

Czasy, kiedy księgowe wszystko robiły ręcznie, za pomocą kalkulatorów, powoli odchodzą do lamusa. Nie ma w tym nic dziwnego, skoro wymogi dotyczące pliku jpk są coraz bardziej wymagające. A czym tak naprawdę jest plik jpk? Otóż Jednolity Plik Kontrolny to obowiązkowe zestawienie danych gospodarczych za określony czas. Ma on ściśle określony schemat i strukturę, dlatego najlepiej generować go za pomocą systemów informatycznych. W jakim celu tworzy się plik jpk? Otóż wysyłanie takich informacji do Urzędu Skarbowego pozwala w przyszłości usprawnić kontrole podatkowe.Rachunkowość w biurze

Jaki program wybrać?

Nawet najbardziej rezolutny pracownik, który w temacie księgowości zjadł już zęby, może się pomylić w gąszczu literek i cyferek. Bowiem plik jpk może dotyczyć różnych informacji. Od tego roku wszyscy, bez wyjątku będą musieli przesyłać zestawienie dotyczące JPK VAT. Oznacza to, że  plik jpk ma zawierać informacje z rejestru zakupów i sprzedaży VAT. Ale wkrótce szykują się kolejne zmiany, gdzie konieczne będzie przesyłanie również zestawień z księgi przychodów i rozchodów, jak również faktur. Dlatego warto postawić na sprawdzony program. Nie brakuje ich na rynku, wystarczy tylko uzmysłowić sobie, jakie elementy będą dla nas niezbędne.

W tym dziale  W jaki sposób odebrać paczkę z paczkomatu?

Kompatybilność programubiuro rachunkowe

Dobry program do księgowości to przede wszystkim ten, który oprócz wygenerowania pliku jpk, potrafi również generować deklaracje VAT. Ważne, aby był on automatycznie aktualizowany, co pozwoli pracować zgodnie ze standardami ustalanymi przez Ministerstwo Finansów. Wielką zaletą takich programów jest również ich intuicyjność – nie trzeba się zastanawiać nad tym gdzie jakie dane wpisać, czy sugerować się datą sprzedaży czy wystawienia faktury – odpowiedniej jakości programy księgowe dzięki zaprojektowanemu w odpowiedni sposób panelowi, są w stanie wskazać gdzie zapisać potrzebne informacje. Nie ma obaw również o to, że dojdzie do pomyłki przy obliczeniach – program komputerowy zrobi to automatycznie, uwzględniając wszelkie potrzebne dane.

Inwestycja w umiejętności

Wiadomo, że jednak potrzebne są podstawowe umiejętności, aby móc obsługiwać program, który jest w stanie wygenerować jednolity plik kontrolny. Dlatego ważną kwestią jest szkolenie pracowników. Nie brakuje kursów czy dedykowanych szkoleń, które zwiększą umiejętności księgowej w poruszaniu się po wirtualnym świecie liczb. Tego typu kursy pozwalają również podając decyzję, co do tego, jaki program do obsługi pliku jpk wybrać. Dlatego akurat w tej kwestii nie ma sensu oszczędzać – raz wydane pieniądze na program i szkolenie zwrócą się błyskawicznie, kiedy o wiele sprawniej pójdzie księgowość w danej firmie.

W tym dziale  Jaki jest koszt pozycjonowania sklepu internetowego - sprawdź!

Add Comment

Required fields are marked *. Your email address will not be published.