Jakie ćwiczenia wykonywać na ból ramienia?

specjalista prowadzi rehabilitacje barku

Wiele osób boryka się z bolącym barkiem, czasem trwa to przez długi czas, dolegliwości mogą mieć charakter nawracający. Niezwykle ważna jest rehabilitacja, wykonywanie ćwiczeń dobranych indywidualnie do pacjenta. Fizjoterapeuta to idealna opcja w przypadku problemów z barkiem, można liczyć na profesjonalną pomoc doświadczonej i wykwalifikowanej osoby. Ból barku bardzo często powstaje na skutek przeciążeń i urazów. W wyniku zmian zwyrodnieniowych i stanów zapalnych pojawia się także szereg dodatkowych objawów w postaci osłabienia siły mięśniowej, bólu szyi i ręki. Każdy przypadek wymaga indywidualnego podejścia i dobrania odpowiedniej metody leczenia.

Problem z bolącym barkiem

W przypadku wystąpienia bólu barku kluczowe będzie to, aby udać się do specjalisty w celu znalezienia źródła problemu, postawienia prawidłowej diagnozy i dobrania skutecznej metody leczenia. Ból stawu barkowego może świadczyć o konkretnej dysfunkcji. Bardzo często towarzyszy temu ograniczony zakres ruchomości, osłabienie mięśni, trzaski/chrupanie w barku podczas poruszania stawem, ból ramienia i ręki. W pierwszej kolejności sprawdza się wywiad lekarski, następnie wykonywane są badania fizykalne i testy kliniczne. W wielu przypadkach przeprowadza się również badanie USG barku, zdjęcie rentgenowskie, tomografię komputerową czy rezonans magnetyczny. Są to badania, dzięki którym można dokładnie sprawdzić, w jakim stanie jest dana część ciała. Lekarz uzyskuje przejrzysty obraz kliniczny dolegliwości zgłaszanych przez pacjenta. Leczenie objawowe polega na przyjmowaniu niesteroidowych leków o działaniu przeciwzapalnym, iniekcjach kortykosteroidowych, ostrzykiwaniach z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego lub kwasu hialuronowego.

W tym dziale  Karta Ratownicza Toyoty ratuje życie - odbierz ją już dziś!

Na czym polega rehabilitacja barku? Jakie ćwiczenia pomogą?

W przypadku bólu barku niezwykle istotna jest fizjoterapia, czyli dobranie odpowiednich metod fizykalnych i manualnych typu kinesiotaping. Stosowane są: terapia powięziowa, krioterapia, prądy interferencyjne, masaże, fala uderzeniowa, flossing itd. Obecnie niezwykle pomocna jest fizjoterapia wodna ze względu na to, że nie stanowi dodatkowego obciążenia dla barku. Bardzo pomaga przy bolącym barku wykonywanie ćwiczeń mających na celu przyniesienie ulgi. Pomocne są ćwiczenia z butelką wody wypełnioną do połowy. Należy stanąć przy stole, podeprzeć się o niego wolną ręką na przedramieniu. Z kolei boląca ręka ma swobodnie zwisać wzdłuż tułowia, należy trzymać w niej butelkę.

W takiej pozycji trzeba wykonywać ćwiczenia polegające na lekkim uginaniu kolan, wykonując nimi okrężne ruchy, przenosząc ciężar ciała w przód i w tył. Ręka trzymająca butelkę ma być delikatnie wprawiana w ruch. Kolejnym pomocnym ćwiczeniem jest stawanie na piętach w pozycji w klęku podpartym. Następną opcją będzie wykonywanie skrętu tułowia w tył z wyprostowaną ręką w stawie barkowym, leżąc na boku po obolałej stronie. Kolana i biodra mają być ugięte. Świetnie sprawdzą się również ćwiczenie polegające na poruszaniu rękę, imitując mycie szyby. W tym celu należy stanąć przodem do ściany, oprzeć o nią obolałą rękę, trzymając w niej śliski materiał.

W tym dziale  Jakie chronić skórę zimą?

Add Comment

Required fields are marked *. Your email address will not be published.