Jakie są objawy urazu stopy i jak je leczyć?

Rehabilitacja stopy

Problemy i kontuzje stóp mogą wystąpić nie tylko u biegaczy. Warto dowiedzieć się więcej na temat popularnych urazów stóp oraz o tym jak można je leczyć.

Urazy stopy – popularny problem

Jak wiadomo, osoby aktywne fizycznie, w tym również biegacze bardzo często mają problemy. Jeśli jest się osobą, która nie uczestniczy w takich aktywnościach to nie wolno myśleć, że do takiego zdarzenia nie dojdzie. Co ważne, pracownicy, którzy muszą wykonywać sporo ruchów, są w grupie zwiększonego ryzyka. Niestety do gabinetów specjalistów, przychodzi coraz więcej osób, które mimo mało aktywnego trybu życia, mają bardzo duże problemy ze stopami. Pacjenci skarżą się na urazy stopy, bardzo często nie wiedząc, jak mogło do nich dojść. Kontuzje mogą przytrafić się każdemu, niezależnie od tego, jaki tryb życia prowadzi.

Warto dowiedzieć się więcej na temat najpopularniejszych problemów i urazów stóp, ponieważ wiedza taka przyda się w szybkim zlokalizowaniu problemu. Rehabilitacja stopy to bardzo często jedyna opcja na walkę z tym ciężkim problemem. Czemu stopy mogą być problematyczne? Wszystko to wynika, z tego, że ludzkie stopy są bardzo ważne dla funkcjonowania całego organizmu. To dzięki stopom możemy się poruszać, a ponadto pozwalają nam one stać w wyprostowanej pozycji, co jak na zwierzęta, którymi jesteśmy, jest cechą bardzo wybitną. Stopy są narażone na kontuzje, ponieważ muszą utrzymać wiele kilogramów. To na nich utrzymywany jest ciężar całego ciała, toteż szansa na wystąpienie problemów jest bardzo duża.

W tym dziale  Zdrowe nawyki żywieniowe dla dzieci: jak wprowadzić zdrowe jedzenie do codziennego menu?

Najczęstsze problemy stóp

Jak wiadomo, stopa człowieka zbudowana jest z trzech elementów. Śródstopie, stęp oraz palce to elementy, z których się one składają. Oczywiście w stopie występują również ścięgna, mięśnie oraz więzadła. Z uwagi na fakt, że na takiej małej przestrzeni znajduje się tak dużo ważnych dla funkcjonowania części stóp, wykrycie problemu jest bardzo trudne. Aby dokładnie dowiedzieć się o tym, co tak naprawdę jest przyczyną wystąpienia kontuzji, należy przeprowadzić wiele badań. RTG oraz USG to podstawa badania stopy. Co ważne, bardzo często lekarz musi zdecydować również o wykonaniu rezonansu magnetycznego. Z uwagi na to, jak delikatne zbudowane są stopy, bardzo łatwo o uraz. Może to być spowodowane np. złym chodzeniem, czy też nieprawidłowym nastąpieniem na podłoże. Nawet „głupi” i niepotrzebny podskok ze złym lądowaniem może wywołać bardzo poważne i ciężkie problemy.

Jakie się najczęstsze urazy? Stopy mogą ulec stłuczeniom oraz skręceniom. Jeśli chodzi o skręcenia, to dotyczy to przede wszystkim stawu skokowego, co nazywane jest potocznie „skręceniem kostki”.
Oczywiste jest to, że w stopie może dojść również do złamania. Najczęściej łamią się kości śródstopia i palców. Jeśli chodzi o elementy takie, jak ścięgna i mięśnie to bardzo często dochodzi do urazu ścięgna Achillesa. Należy pamiętać o tym, że tylko wykwalifikowany lekarz ortopeda jest w stanie zdiagnozować ból. Specjalista będzie odpowiedzialny za przeprowadzenie pacjenta przez całe leczenie, dzięki któremu problem ze stopą przestanie istnieć.

W tym dziale  Na czym polega fizjoterapia?

Add Comment

Required fields are marked *. Your email address will not be published.