Jak robić bezpieczne zakupy w zwykłym sklepie

kobiety na zakupach

„Bezpieczeństwo ponad wszystko” mówi wielu z nas.Aale niewiele osób przestrzega tej zasady mając gdzieś z tylu głowy „mnie to nie dotyczy”. Pomimo to, lepiej być przezornym, ale bezpiecznym.

 

Najczęstsze błędy popełniane przy zakupach

Zjawisko wyciągania wszystkich pieniędzy przy kasie można zauważyć dość często. Nie mówimy tu o kwocie 100 czy 200 zł, ale o grubym pliku banknotów, który ledwo mieści się w dłoni. Pomimo tego, że w portfelu banknoty już się nie mieszczą, nic nie stoi na przeszkodzie, aby pokazać je wszystkim stojącym w kolejce osobom.

 

Płatność kartą nie zawsze idzie w parze z odpowiedzialnością, zwłaszcza w czasach, gdy w Polsce popularna jest płatność PayPass.  Aby dokonać płatności zbliżeniowej wystarczy przyłożyć kartę do terminala płatniczego na odległość kilku centymetrów. Wiele osób bezmyślnie kładzie kartę płatniczą na urządzeniu i puszcza ją z ręki. Często klient potrafi odwrócić wzrok od karty, by wygodnie zapakować zakupy. Jest to bardzo niebezpieczne zachowanie, które czyni tylko okazję dla złodzieja. Nie zapominajmy, że do płatności kartą do 50 zł nie jest potrzebny pin.

W tym dziale  Porwania rodzicielskie zdarzają się coraz częściej. Sprawdź, co może zrobić specjalista, żeby pomóc pokrzywdzonej rodzinie

Wiele osób oddaje swoją kartę w ręce sprzedawcy, gdy ten tego żąda. To jeden z podstawowych błędów, którego należy się przestrzegać. Sprzedawca nie ma prawa wziąć od nas karty, gdyż w toku rozumowania art. 42 Ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych, użytkownik zobowiązany jest do zachowania szczególnej ostrożności przy używaniu instrumentu płatniczego oraz nieudostępniania go osobom do tego nieupoważnionym.

W skrajnych przypadkach sprzedawca można zrobić zdjęcie karty (wystarczy kamerka pod ladą)  lub ja zniszczyć gdy uzna, że jest fałszywa.

kobieta z torebkami

Na co zwracać uwagę na zakupach?

Przede wszystkim czy sprzedawca posiada terminal płatniczy. Przy większych zakupach lepiej zapłacić kartą, gdyż noszenie przy sobie większej ilości gotówki może być zbyt niebezpieczne.

Sprawdź, czy sprzedawca zabiera każdemu kartę, by samemu dokonać zapłaty (co jest wbrew prawu) nawet, jeżeli klient musi potwierdzić transakcję pinem lub podpisem.  Niedopuszczalne jest, aby sprzedawca sam zbliżał kartę do terminala!

 

Dowiedz się również, czy będziesz miał możliwość zwrotu towaru. W domu może okazać się, że kupiony produkt nie spełnia twoich oczekiwać (np. źle zszyta bluzka)

W tym dziale  Walentynki

 

Add Comment

Required fields are marked *. Your email address will not be published.