Niejednokrotnie słyszymy o poszukiwaniach osób zaginionych. Trudno sobie wyobrazić z jak ogromnym stresem i cierpieniem wiąże się nagłe zniknięcie bliskiej osoby. Wokół poszukiwań narosło wiele mitów i warto wiedzieć jakie kroki należy podjąć by jak najszybciej ustalić miejsce przebywania zaginionego.
Decydujące pierwsze godziny
Jak się okazuje, wciąż w społeczeństwie pokutuje „mit 24 godzin”. Wiele osób wciąż uważa, że zaginięcie można zgłosić dopiero po upływie doby od ostatniego kontaktu. Poszukiwania osób zaginionych należy rozpocząć jak najwcześniej zwłaszcza, gdy chodzi o dziecko, osobą starszą lub też dorosłego wymagającego stałej opieki. Po bezskutecznej próbie kontaktu z zaginionym, braku informacji z najbliższego otoczenia: znajomych, współpracowników, sąsiadów należy jak najszybciej powiadomić policję, przekazując jak najwięcej szczegółów na temat poszukiwanej osoby oraz dostarczenie aktualnej fotografii zaginionego. Przed zgłoszeniem się na policję warto dokładnie sprawdzić rzeczy osobiste w celu ustalenia, czy poszukiwana osoba nie zdecydowała się samodzielnie na tak drastyczny krok.
Przekazanie takiej informacji może być pomocne zwłaszcza w poszukiwaniach nastolatków, których ucieczka z domu może okazać przejawem buntu. Warto wiedzieć, że w przypadku poszukiwań dziecka czy osoby starszej można liczyć na aktywne działanie policji w tym przeczesywanie terenu, użycie psów tropiących co w wielu przypadkach może okazać się kluczowe dla poszukiwań. Istotna jest też szczerość z funkcjonariuszami przyjmującymi zgłoszenie, wszelkie podejrzenia czy obawy mogą okazać się niezwykle pomocne w poszukiwaniach osoby zaginionej.
Samodzielne poszukiwania osób zaginionych
Zgłoszenie zaginięcia na policję to najistotniejszy czynnik poszukiwań. Warto również pomóc w poszukiwaniach i próbować innych sposobów nie kolidujących z działaniami służb. Poszukiwania osób zaginionych często prowadzone są wielotorowo i dzięki temu jest spora szansa na odnalezienie bliskiej osoby. Zbieranie informacji w najbliższym otoczeniu może okazać się punktem zaczepienia do dalszych poszukiwań np. miejsca w jakie osoba mogła się udać. W tym wypadku może pomóc detektyw. W sytuacjach nagłego zniknięcia warto wykluczyć nieszczęśliwy wypadek lub inne nieprzewidziane okoliczności i przygotować sobie listę okolicznych szpitali, noclegowni czy nawet izb wytrzeźwień. W przypadku odmowy udzielenia informacji, warto poprosić o pomoc funkcjonariusza prowadzącego poszukiwania. Bardzo często przyczyna nagłego zniknięcia może być w przysłowiowym zasięgu ręki, dlatego pomimo naruszenia prywatności należy przejrzeć rzeczy osobiste poszukiwanej osoby: telefon, komputer, notatki, a także przyjrzeć się wpisom w mediach społecznościowych i szukać wskazówki, która mogła się przyczynić do braku kontaktu z bliską osobą.
Poszukiwania osób zaginionych warto też jak najbardziej nagłośnić. Ogłoszenia w prasie, lokalnych czy ogólnopolskich mediach, internecie czy też rozwieszanie plakatów w najbliższej okolicy może naprowadzić na ślad poszukiwanej osoby lub zmusić zaginionego do kontaktu z najbliższymi. Przed podjęciem decyzji o nagłośnieniu poszukiwań, należy wykluczyć wszelkie czynniki, które mogą zaszkodzić skutecznym poszukiwaniom.