Technologia VA w monitorach: wszystko, co musisz o niej wiedzieć!

Monitory z matrycą VA

Kupno monitora do komputera wymaga uwzględnienia wielu czynników, między innymi jego przekątnej ekranu, rozdzielczości czy funkcji. Pod uwagę warto także wziąć typ matrycy. Obecnie wiele monitorów wykorzystuje matryce w technologii VA. Czym dokładnie jest ten rodzaj matrycy? Wyjaśniamy najważniejsze kwestie!

Czym jest matryca VA?

Matryca typu VA to inaczej matryca Vertical Alignment. Jest to rodzaj matrycy ciekłokrystalicznej, która wykorzystuje kryształy ułożone w różnych kierunkach, a dokładnie pionowo oraz ukośnie względem panelu. Takie ułożenie kryształów przekłada się na to, jak ekran wyświetla obrazy.

Pod względem jakości wyświetlanych obrazów monitory z matrycą VA umieszcza się pomiędzy technologią TN, która jest gorszej jakości, a technologii IPS, która jest technologią lepszej jakości.

Obecnie monitory wyposażone w matrycę VA są bardzo często używane i wybiera je większość użytkowników, ale przed zdecydowaniem się na monitor wyposażony w tego rodzaju matrycę zawsze warto przeanalizować zarówno jej zalety, jak i wady.

W tym dziale  Kolacja w restauracji - które sztućce do czego?

Jakie zalety mają matryce VA?

Do najważniejszych zalet matryc VA w monitorach zaliczane są:
– Wysokie nasycenie kolorów – powoduje, że matryce te pozwalają na uzyskanie realistycznego odwzorowania barw.
– Wysoki kontrast – dzięki niemu widoczne na monitorze obrazy są wyraziste i efektowne, co przekłada się na świetne wrażenia wizualne.
– Wysoka jakość czerni – głęboka czerń powoduje, że obraz prezentuje się bardzo klarownie.
– Szerokie kąty widzenia – dzięki nim można oglądać obrazy na monitorze nawet podczas patrzenia na nie z boku, góry albo z boku.
– Atrakcyjne ceny – matryce VA wyróżniają się także przystępnymi cenami, co powoduje, że są one dobrym wyborem dla osób poszukujących ekonomicznego wyposażenia.

Jakie wady mają matryce VA?

Do głównych wad matryc VA zaliczane są przede wszystkim:
– Mniejszy kontrast niż w przypadku matryc IPS – dzięki temu matryce te nie będą optymalnym wyborem dla osób, którym zależy na maksymalnym kontraście.
– Większy czas reakcji – wydłużony czas reakcji, który jest problemem zwłaszcza w tańszych modelach, może powodować pojawienie się efektu smużenia na matrycach VA.

W tym dziale  Prezenty świąteczne DIY – podaruj coś wyjątkowego

Kiedy warto wybrać monitor z matrycą VA?

Monitory z matrycą VA mają uniwersalne zastosowanie i mogą dobrze sprawdzić się w wielu celach.

Szerokie kąty widzenia oraz dobre odwzorowanie kolorów powodują, że matrycy tego typu doskonale nadają się jako dodatek do multimedialnych komputerów, między innymi sprawdzają się podczas przeglądania internetu, oglądania filmów czy grania w gry komputerowe.

Tego typu matryce mogą być również dobrym wyborem dla początkujących grafików, których nie stać na zakupienie droższego monitora.

Jakie są ceny monitorów z matrycami VA?

Najczęściej monitory z matrycą VA mają ceny od około 400 złotych do 1000 złotych zależnie od wybranego producenta, przekątnej, rozdzielczości oraz funkcji monitora.

Z dostępnymi modelami monitorów z matrycami VA oraz ich aktualnymi cenami można zapoznać się bliżej w internecie i sklepach stacjonarnych.

Add Comment

Required fields are marked *. Your email address will not be published.